ՀՀ ԱԳՆ-ն հայտարարություն է տարածել՝ խստորեն դատապարտելով Ադրբեջանի կողմից Արցախի դեմ սանձազերծված վերջին ագրեսիայի ընթացքում գերեվարված Լյուդվիկ Մկրտչյանի և Ալյոշա Խոսրովյանի նկատմամբ պաշտոնական Բաքվի կողմից քրեական հետապնդման փաստը:
Բաքվում կեղծ մեղադրանքներով քրեական գործ է հարուցվել և դատավարություն է սկսվել ՀՀ 2 քաղաքացու դեմ՝ 1969թ․ ծնված Լյուդվիգ Մկրտչյանի և Ալյոշա Խոսրովյանի։
Նշվում է, որ համաձայն միջազգային մարդասիրական իրավունքի, մասնավորապես` Ժնևի կոնվենցիաների՝ վերջիններս համարվում են ռազմագերի, որոնք ռազմական գործողությունների ավարտից հետո պետք է անմիջապես ազատ արձակվեն: Մինչդեռ, Ադրբեջանը նրանց դեմ հարուցել է շինծու քրեական գործեր՝ դրանով իսկ բացահայտորեն խախտելով թե´ միջազգային մարդասիրական իրավունքի նորմերը և թե´ 2020թ․ նոյեմբերի 10-ի եռակողմ հայտարարությամբ ստանձնած իր պարտավորությունները:
«Չնայած միջազգային հանրության բազմաթիվ կոչերին՝ Ադրբեջանը շարունակում է օգտագործել հայ գերիներին՝ որպես քաղաքական պատանդ և շարունակում է նրանց հանդեպ խոշտանգումների և հոգեբանական ճնշման գործելակերպը:
Հարկ ենք համարում ընդգծել, որ Ադրբեջանն առ այսօր պատասխանատվության չի ենթարկել հայ գերիների և քաղաքացիական անձանց նկատմամբ դաժան և անմարդկային վերաբերմունք ցուցաբերած, այդ թվում՝ սպանություններ իրականացրած անձանց՝ չնայած նման հանցանք գործած անձինք փաստագրել և հրապարակայնացրել են իրենց ոճրագործությունները ։
Պաշտոնական Բաքուն բացահայտորեն արհամարհում է նաև ՄԻԵԴ-ի համապատասխան որոշումներն Ադրբեջանում գերեվարված հայ զինվորականների և քաղաքացիական անձանց մասին տեղեկատվություն տրամադրելու վերաբերյալ: Արդյունքում, 2021թ. մարտի 9-ին դատարանի կանոնակարգի 39-րդ հոդվածի 2-րդ մասի համաձայն, Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը որոշում է կայացրել ծանուցել Եվրոպայի խորհրդի նախարարների կոմիտեին իր կողմից Ադրբեջանի դեմ ձեռնարկված միջանկյալ միջոցների մասին»,-ասվում է ԱԳՆ հայտարարության մեջ:
Նշվում է նաև, որ Ադրբեջանում պատանդառության մեջ պահվող հայ ռազմագերիները և քաղաքացիական անձինք, անկախ իրենց գերեվարման ժամկետներից և հանգամանքներից, պետք է շուտափույթ ազատ արձակվեն և հայրենադարձվեն առանց որևէ նախապայմանի:
Ըստ ադրբեջանական ԶԼՄ-ների՝ Լյուդվիկ Մկրտչյանին և Ալյոշա Խոսրովյանին մեղադրում են առաջին արցախյան պատերազմի ժամանակ «ադրբեջանցի գերիներ դեմ գործած հացագործությունների մեջ»։ Գործով «12 տուժող է ներգրավվել»։
ԱԺ «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Նազելի Բաղդասարյանը, ֆեյսբուքյան իր էջում անդրադառնալով մեկնարկած դատավարությանը, գրել է8, որ դա ոչ այլ ինչ է, քան Ադրբեջանի կողմից միջազգային մարդասիրական իրավունքի ոտնահարման հերթական կոպտագույն դրսևորում:

Armenia strongly condemns Azerbaijan's criminal prosecution against Lyudvik Mkrtchyan and Alyosha Khosrovyan, who were captured during the recent aggression of Azerbaijan against Artsakh (Nagorno-Karabakh), the Foreign Ministry said in a statement.
Under the international humanitarian law, in particular the Geneva Conventions, Mkrtchyan and Khosrovyan are considered prisoners of war and should have been immediately released after the end of hostilities, the Ministry said. However, it added, Azerbaijan has filed bogus criminal cases against them, thus openly violating both the norms of international humanitarian law and its obligations under the trilateral statement of November 9, 2020.
"Despite numerous calls of the international community, Azerbaijan continues to use Armenian prisoners of war as political hostages, and continues the policy of torture and psychological pressure on them," the statement reads.
"Azerbaijan has not yet prosecuted those who have committed atrocities and inhuman treatment towards Armenian prisoners of war and captured civilians, including killings, despite the fact that the perpetrators themselves documented their crimes and made them public."
The Foreign Ministry said Baku blatantly neglects the decisions of the European Court of Human Rights on providing information on Armenian servicemen and civilians held in Azerbaijani captivity. As a result, on March 9, 2021 in accordance with Article 39, paragraph 2 of the Rules of Court, the European Court of Human Rights decided to notify the Committee of Ministers of the Council of Europe of its interim measures against Azerbaijan.
"The Armenian prisoners of war and civilians held hostage in Azerbaijan, regardless of the circumstances of their detention, must immediately be released and repatriated without any preconditions," the statement said.