«Կալիֆոռնիա կուրիեր» թերթի հրատարակիչ և գլխավոր խմբագիր Հարութ Սասունյանը, անդրադառնալով ԱԺ «Իմ քայլը» խմբակցության ղեկավար Լիլիթ Մակունցի հնարավոր նշանակմանն ԱՄՆ-ում ՀՀ դեսպանի պաշտոնում, ասել է, որ միակ հույսը մնում է այն, որ եթե ընտրություններից հետո վարչապետը փոխվի, նա հետ կկանչի Մակունցին։ Այդ մասին Սասունյանն ասել է «Մեդիալաբին» տված հարցազրույցում։
«Ես հույս ունեի, որ վարչապետ Փաշինյանը հետ կկանգնի իր որոշումից և չի նշանակի Լիլիթ Մակունցին որպես Ամերիկայում ՀՀ դեսպան, բայց տեսնում ենք, որ նա շարունակում է իր սխալ քայլը և ամենաանփորձ անձին նշանակում է ամենակարևոր պաշտոններից մեկին:
Ցավում եմ այս որոշման համար, բայց, դժբախտաբար, վարչապետի այս որոշումը նրա միակ սխալ որոշումը չէ: Վերջին 3 տարիներին նա նման հարյուրավոր, եթե ոչ հազարավոր սխալներ է արել: Երկիր ղեկավարելն իր գործը չէ, և չի կարող ճիշտ կողմնորոշվել, ճիշտ որոշումներ կայացնել:
Շատ ցավալի է, որ մանավանդ հիմա, երբ մենք ունենք Բայդենի ղեկավարությամբ նոր կառավարություն, և նոր կառավարությունն ուզում է լավ հարաբերություններ մշակել Հայաստանի հետ, աշխատում է ամերիկահայության հետ, հենց հիմա էր ճիշտ ժամանակը ունենալու փորձառու, կարող դեսպան»,-ասել է Սասունյանը։
Նա նշել է, որ ներկայումս ԱՄՆ-ում Հայաստանի դեսպան Վարուժան Ներսեսյանը2 տարի աշխատել է այդ պաշտոնում, և ամերիկահայությունը շատ գոհ է նրա աշխատանքից: Նա բազմաթիվ կապեր է հաստատել Կոնգրեսի անդամների, ԱՄՆ կառավարության հետ, և նրան հաջողվում է ինչ-որ հարցեր լուծել:
Սասունյանը հավելել է, որ ամբողջ ամերիկահայությունը դժգոհ է, որ վարչապետը դեսպան է փոխում, որ կարող դեսպանին հետ է կանչում և անկարող անհատի է բերում:
«ՀՅԴ-ն և Ռամկավար ազատական կուսակցությունը համատեղ հայտարարություն են տարածել, որ իրենք խիստ դեմ եմ, որ Մակունցը փոխարինի դեսպան Ներսեսյանին: Հիմա այս պարագայում մի նոր խնդիր է առաջանում. դա այն է, որ եթե նոր դեսպանը հասնի Վաշինգտոն, ո՞նց է աշխատելու ամերիկահայության խոշոր կազմակերպությունների հետ, երբ բոլորը դեմ են իր նշանակմանը:
․․․Ես վերջին 30 տարիներին միշտ էլ փորձել եմ բոլոր ղեկավարներին իմ լավագույն խորհուրդները տալ, փորձել եմ օգնել, որ իրենք ճիշտ որոշումներ կայացնեն, որովհետև նրանց օգնելով՝ օգնած կլինեմ մեր ժողովրդին ու հայրենիքին: Բայց եթե չեն ուզում լսել, մերժում են լսել, մենք այլևս ոչինչ չենք կարող անել: Դա մեծ ցավ է բոլորիս համար»,-ասել է նա:
Լիլիթ Մակունցը 2018 թվականի զբաղեցրել է մշակույթի նախարարի պաշտոնը, ապա պատգամավորական մանդատ ստացել ու գլխավորել իշխող «Իմ քայլը»։

Publisher of The California Courier Harut Sassounian has weighed in on Armenia's possible appointment of lawmaker Lilit Makunts as Yerevan's ambassador to Washington, D.C., maintaining that "the only hope" is to elect a different Prime Minister after the June vote, who will recall her from the position.
In an interview with MediaLab, Sassounian said he was hoping that acting Prime Minister Nikol Pashinyan would rescind his decision to send Makunts to the U.S., but instead the head of government "is appointing the most inexperienced person to one of the most important positions."
"I regret this decision, but, unfortunately, this is not the only wrong decision that the Prime Minister has made. In the past three years, he has made hundreds, if not thousands of such mistakes. Running a country is not his job, and he can't make the right decisions," Sassounian said.
"It is very unfortunate, especially now, when we have a new government headed by [President Joe] Biden, which wants to develop good relations with Armenia, works with American-Armenians. Now is the right time to have an experienced, capable ambassador."
Sassounian said that Armenia's current ambassador to the United States, Varuzhan Nersesyan, has been working in the position for two years now, and that the Armenian community is pleased with his work. He has established an extensive network of contacts with the Members of Congress, the U.S. government, and he is capable of tackling issues, he added.
The publisher revealed that American Armenians are unhappy with the fact that Pashinyan is changing the ambassador, and that he is replacing "a capable ambassador with an incapable person." Sassounian raised the question of how a new ambassador is going to work with major Armenian-American organizations if they were against her appointment in the first place.
Makunts was named the Minister of Culture in Armenia back in 2018, and later was elected a member of parliament. She confirmed in January that her appointment as the Armenian Ambassador to the United States is on the table. While critics said the lawmaker does not have sufficient experience in diplomatic work for such an appointment, Makunts claimed back then that "in some cases" such experience does not play a "priority role."