Մայիսի 25-ին ՀՀ պաշտպանության նախարարի պաշտոնակատար Վաղարշակ Հարությունյանն ընդունել է Արցախում Ռուսաստանի խաղաղապահ առաքելություն իրականացնող զորախմբի հրամանատար, գեներալ-լեյտենանտ Ռուստամ Մուրադովին։ Զրուցակիցները մանրամասն քննարկել են նաև ադրբեջանական սադրանքի հետևանքով հայ-ադրբեջանական սահմանին ստեղծված իրադրությունը և հայկական կողմի ձեռնարկած գործողությունները։
Հայաստանի պաշտպանական գերատեսչության ղեկավարը շեշտել է, որ բացարձակ անթույլատրելի է ՀՀ ինքնիշխան տարածքների հանդեպ որևէ ոտնձգություն, և որ այս հարցում պաշտպանության նախարարության դիրքորոշումը հստակ է. ադրբեջանական ԶՈւ ներկայացուցիչները պարտավոր են առանց նախապայմանների վերադառնալ իրենց ելման դիրքեր։
Վաղարշակ Հարությունյանն ու Ռուստամ Մուրադովը քննարկել են իրադրության հանգուցալուծման հնարավոր տարբերակները։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել է Արցախում խաղաղապահ առաքելության ընթացքը։ Մուրադովը ներկայացրել է գործողությունները, որոնք ձեռնարկվում են ռուսական զորախմբի կողմից՝ հրադադարի ռեժիմի պահպանման ուղղությամբ։

Acting Defense Minister Vagharshak Harutyunyan and Commander of Russian Peacekeeping contingent in Karabakh Rustam Muradov have discussed possible scenarios for resolving the situation on the border between Armenia and Azerbaijan, the Defense Ministry said in a statement on Tuesday, May 25.
The two weighed in on the situation amid Azerbaijan's ongoing provocations and the steps taken by the Armenian side. Harutyunyan maintained that encroachment on the sovereign territory of the Republic of Armenia is "absolutely unacceptable", and that the Defense Ministry's position is clear։ "The members of the Azerbaijani Armed Forces must return to their original positions without preconditions."
Harutyunyan and Muradov also discussed the Russian peacekeeping mission in Nagorno-Karabakh.
Peacekeepers were deployed along the new line of contact in Artsakh (Karabakh) after the completion of military hostilities in November 2020.