ԱՄՆ Զինված ուժերի կիբերհրամանատարությունը կօգտագործի Լեռնային Ղարաբաղում անօդաչու թռչող սարքերի կիրառման փորձը՝ կիբերպատերազմի առաջին գումարտակը ձևավորելիս։ Այդ մասին հայտարարել է գերատեսչության գեներալ-լեյտենանտ Սթիվեն Ֆոգարտին Cyber Electromagnetic Activity (CEMA) խորհրդաժողովում։
«Այս ամռանը մենք մտադիր ենք թողարկել առաջին կիբերթիմը՝ ECT-ն, և փորձարկել։ Մենք մտադիր ենք մի շարք գաղափարներ փորձարկել: Դա կապված է նաև այլ հակամարտություններից քաղած դասերի հետ։ Հատկապես Լեռնային Ղարաբաղի համար Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև հակամարտությունից»,-ասել է նա, գրում է Breaking Defense-ը։
Ֆոգարտին նշել է, սակայն, որ համամիտ չէ այն լայն տարածված կարծիքի հետ, թե «Ադրբեջանը հաղթել է Հայաստանին առավելապես անօդաչուների հաշվին», քանի որ ԱԹՍ-ները կարող են գրոհել թիրախները դրանց հայտանբերումից հետո միայն և դրանք պետք է հաղթահարեին հակառակորդի պաշտպանությունը։
«Բացի այդ, ԱԹՍ-ների համար հրամանատարներ էին պետք, որոնք կհավաքեին լայնածավալ տեղեկատվությունը և արագ որոշում կկայացնեին հարվածելու մասին՝ հասցնելով դա անել մինչ թիրախի տեղափոխումը կամ այն կորցնելը»,-ասել է նա։
Արցախի դեմ 44-օրյա պատերազմում Ադրբեջանը Թուրքիայի ակտիվ համագործակցությամբ լայնորեն կիրառել է թուրքական արտադրության հարվածային ԱԹՍ-ները, այդ թվում՝ խաղաղ բնակչության և սոցիալական նշանակության օբյեկտները գրոհելու համար։ Հատկապես լայնորեն են կիրառվել թուրքական թուրքական Bayraktar անօդաչու թռչող սարքերը:

The U.S. Army's Cyber Warfare Support Battalion is going to use the "lessons learned" during recent conflicts, including the war in Nagorno-Karabakh, Lt. Gen. Stephen Fogarty told the Association of Old Crows CEMA conference.
“We’re going to get the first [Expeditionary Cyber Team] out this summer [to] run it through its paces,” Lt. Gen. Fogarty said. “We’re going to try out a series of ideas that we had” in the field, he added, Breaking Defense reports.
“Much of it is has been influenced by the lessons-learned” from recent conflicts, he said, especially the Azerbaijan-Armenia war over Nagorno-Karabakh.
But Fogarty disagrees with the widespread wisdom that Azerbaijan defeated Armenia primarily through the power of drones. After all, before Azerbaijan’s Unmanned Aerial Systems (UAS) could attack Armenian targets, they first needed to find them. They needed to electronically blind or disable their defenses. And above all, they needed commanders to pull together a wide range of information and quickly make the decision to strike – before the target moved on and was lost.