Վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը Ազգային ժողովում հայտարարել է, որ ադրբեջանական զորքերը միանշանակ պետք է դուրս բերվեն ՀՀ տարածքից և որ հայկական կողմը 2 առաջարկ է գրավոր ներկայացրել ստորագրվելիք փաստաթղթի մասով։
«Մենք առաջարկել ենք 2 տարբերակ: Դրանք ներկայացվել են դեռ այն ժամանակ, երբ այդ փաստաթուղթը չէր արտահոսել, 2 գրավոր առաջարկ՝ գերիների ամբողջական վերադարձի վերաբերյալ, ադրբեջանական զորքերի դուրսբերման, այն կոորդինատներով, որոնցից անդին պետք է լինեն: Մեր առաջարկին ոչ մի արձագանք չենք ստացել», – նշել է Փաշինյանը:
Նա կրկնել է, որ առանց ՀՀ տարածքից ադրբեջանական զորքերի դուրսբերման հայկական կողմը որևէ փաստաթուղթ չի ստորագրի։
«Առաջարկվել է երկու տարբերակ՝ կամ զորքերը դուրս են բերվում, որից հետո տեղի է ունենում համաձայնեցված թղթի ստորագրումը, կամ ստորագրված թղթի մեջ հստակ ձևակերպվում է, թե քանի օրվա ընթացքում կամ ուր են դուրս գալիս Ադրբեջանի զորքերը»,- ասել է նա։
Վարչապետի պաշտոնակատարը որպես ագրեսիա է որակել Ադրբեջանի գործողությունները և հայտարարել է, որ Ադրբեջանը միայնակ չէր հանդգնի այսպիսի գործողություն իրականացել:
«Կարծում եմ, որ ոմանց հետ նախապես համաձայնեցվել է ծրագիրը», – ասել է Փաշինյանը:
«Բայց քանի որ կոնկրետություն չկա, այդ ուղղություններով պետք է աշխատենք։ Երբ ունենանք հիմնավոր տեղեկություն, որ այս-այս միջազգային սուբյեկտների հետ այս ծրագիրը համաձայնեցված է, նաև պետք է մեր ժողովրդին բաց ասենք։ Գուցե պետք է բաց հրապարակային ասենք վերջին 3, 4, 5, 8, գուցե 10 տարվա իրադարձությունների մասին»,-ասել է նա։

Acting Prime Minister Nikol Pashinyan has revealed details about the controversial border demarcation agreement that leaked online in mid-May.
Pashinyan himself confirmed earlier that the Armenian government is indeed negotiating a new document with Azerbaijan and Russia. The redacted paper was first published by Armenia's former ambassador to the Vatican Mikayel Minasyan, who said Pashinyan was going to sign the new agreement that would damage the interests of the country. Pashinyan maintained, however, that "those "solutions are 100% in line with the interests of the Republic of Armenia."
Pashinyan told lawmakers on Wednesday, May 26 that the Armenian side has reacted to the document by submitting two written proposals – the release of all the prisoners of war and coordinates for the deployment of the Azerbaijani military across the border with Armenia.
"We have not received any response to our proposal. Nothing new has happened since," Pashinyan said, maintaining again that the Azerbaijani forces must leave the territory of Armenia.
"No other option has been or will be discussed."
The acting PM also noted that Azerbaijan's aggressive intentions should be disseminated using all international connections.
"I don't know with whom this plan has been agreed upon, but I suppose that Azerbaijan would not dare to carry out such an operation by itself. I think the plan has been agreed with someone in advance," he added.