ՀԱՊԿ մամուլի քարտուղար Վլադիմիր Զայնետդինովը, անդրադառնալով ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանի՝ կազմակերպության վերաբերյալ ԱԺ-ում արված հայտարարություններին, ասել է, որ դրանք ի գիտություն է ընդունել, խորհրդակցությունների անցկացման աշխատանքները շարունակվում են, տեղեկացնում է ՌԻԱ Նովոստին։
«Հայաստանի վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանի տեղեկություններն ի գիտություն են ընդունվել: ՀԱՊԿ Հավաքական անվտանգության խորհրդի նախագահ Էմոմալի Ռահմոնի հանձնարարականներին համապատասխան աշխատանքը շարունակվում են»,-ասել է Զայնետդինովը:
Նա հիշեցրել է նաև, որ ավելի վաղ ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի տեղակալ Վալերի Սեմերիկովը պաշտպանության և անվտանգության կոմիտեների նախագահների համակարգող խորհրդակցության ժամանակ հայտարարել է, որ իրավիճակը հայ-ադրբեջանական սահմանին շտապ միջոցներ է պահանջում, առաջին հերթին քաղաքական և դիվանագիտական բնույթի, ինչպես նաև սահմանազատում և սահմանագծում սահմանի այդ հատվածում։
Փաշինյանն Ազգային ժողովում ասել էր, որ ՀԱՊԿ-ի գործողությունների արագությունը չի գոհացնում հայկական կողմին և որ կազմակերպությունը հստակ չի հայտարարել, թե Ադրբեջանը պետք է դուրս բերքի զորքը ՀՀ տարածքից։ Նա չէր բացառել նաև ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդին դիմելու հավանականությունն Ադրբեջանի հետ սահմանին տիրող իրավիճակի պատճառով, եթե ՀԱՊԿ մեխանիզմները թույլ չտան լուծել այս խնդիրը:

The Collective Security Treaty Organization (CSTO) has taken note of acting Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan's statements regarding the organization, CSTO spokesperson Vladimir Zainetdinov told RIA Novosti on Wednesday, May 27. He said the member states continue holding consultations on the matter.
Pashinyan told lawmakers on Wednesday that "the speed of CSTO's actions does not satisfy the Armenian side" and that the organization has not clearly stated that Azerbaijan must withdraw its troops from the territory of Armenia. The acting PM did not rule out the possibility of applying to the United Nations Security Council if the CSTO mechanisms are not enough for resolving the situation.
"The information provided by the acting Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan has been taken note of. The work in accordance with the instructions of chairman of the Collective Security Council Emomali Rahmon continues," Zainetdinov said.
Zainetdinov also reminded that Deputy Secretary General Valery Semerikov said on Tuesday that the situation on the Armenian-Azerbaijani border requires urgent measures, primarily political and diplomatic ones, as well as demarcation and delimitation on said sections of the state border.