ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանը Հայաստանի առաջին հանրապետության հռչակման 103-րդ տարեդարձի կապակցությամբ իր շնորհավորական ուղրձում նշել է, որ այն, թե ինչպիսին կլինի մեր Հայրենիքը՝ Հայաստանն ու Արցախը, կախված է մեզնից, յուրաքանչյուրիցս:
Նա նշել է, որ Առաջին հանրապետությունը նշանակալից իրադարձություն էր մեր ժողովրդի կյանքում՝ անկախ պետականության վերականգնում ինքնիշխանության համար երկարամյա պայքարից հետո: Այն ևս մեկ անգամ ցույց տվեց, որ երբ միասնական ենք, կարողանո՛ւմ ենք հաղթել:
«Հայաստանի առաջին հանրապետությունը ստեղծվեց այնպիսի պայմաններում, երբ վտանգված էին մեր ինքնությունն ու ֆիզիկական գոյությունը, վտանգ, որ կանխվեց Սարդարապատի, Բաշ-Ապարանի և Ղարաքիլիսայի հերոսամարտերի արդյունքում, մեր միասնության ու անձնազոհության շնորհիվ:
Այսօր մենք կանգնած ենք բարոյականության ու արժանապատվության Սարդարապատի շեմին, ճակատամարտ, որի միայն հաղթակա՛ն արդյունքը կարող է երաշխավորել ամուր պետականություն և զարգացման հեռանկար:
Այսօր կարիք ունենք սթափ դատողության ու առողջ մտածողության, կարիք ունենք պատմության դասը սերտելով՝ նորովի գիտակցելու, որ Հայրենիքը որպես իրականություն կարող է ապրել միայն անկախ պետականության տեսքով, որ անկախ պետականությունը ձեռք է բերվում և պաշտպանվում դժվարությամբ, որ շատ ժողովուրդներ այսօր էլ երազում են դրա մասին»,-ասվում է ուղերձում:
Նախագահը նշել է նաև, որ անկախ պետականությունը մեր ինքնության ու ազգային շահի գիտակցումն է, հանուն որի ի զեն էր ելել հայ ժողովուրդը՝ բանակն ու աշխարհազորն ավելի քան 100 տարի առաջ: Դրա կարիքը կա բոլոր ժամանակներում՝ ինչպես Հայաստանի առաջին հանրապետության օրոք էր, այնպես էլ այսօրվա Հայաստանի հանրապետության ժամանակ, և դրա կարիքը կլինի նաև վաղվա Հայաստանի Հանրապետությունում: «Անկախ պետականությունը մեր սահմանների անձեռնմխելիությունն է ու անսակարկելիությունը, որոշում կայացնելու և այն իրագործելու մեր կարողությունը, անվտանգություն ապահովելու և խաղաղություն թելադրելու մեր ունակությունը:
Մենք պետք է կարողանանք ոչ միայն հաղթել, այլև խորությամբ հասկանալ, թե ինչպես վարվել այդ հաղթանակի հետ: Պետք է կարողանանք հաղթանակը լցնել մնայուն բովանդակությամբ ու վերածել հաջողությունների:
Պետք է կարողանանք խորությամբ հասկանալ և ընկալել՝ ինչ է տեղի ունեցել երեկ, ինչ է տեղի ունենում այսօր և արձագանքել ու գործել համարժեք: Պետք է կարողանանք կանխատեսել և կառավարել այն, ինչ կարող է լինել վաղը:
Պետք է կարողանանք սթափ վերլուծել մեր անհաջողությունների պատճառները, այդ թվում՝ Առաջին հանրապետությունից ցայսօր, և աշխատել սեփական սխալներն ուղղելու վրա, մշակել հստակ տեսլական և զարգացման ծրագրեր:
Ես հավատում եմ, որ կարո՛ղ ենք հասնել այնպիսի ձեռքբերումների, որոնք դեռ երեկ անհնարին էին թվում, կարո՛ղ ենք իրականությունը համապատասխանեցնել մեր ցանկությանը, կարո՛ղ ենք կյանքի կոչել այն երազանքը, որն առաջին հայացքից թվում է անհասանելի»,-ասվում է ուղերձում:
Հանրապետության տոնի, Սարդարապատի հերոսամարտի և Հայաստանի առաջին Հանրապետության հռչակման 103-րդ տարեդարձի առթիվ Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանն այցելել է Սարդարապատի հուշահամալիր, հարգանքի տուրք մատուցել Սարդարապատի ճակատամարտի հերոսների հիշատակին:
Հայաստանը նշում է Առաջին Հանրապետության 103-ամյակը, որը ստեղծվել է 1918 թվականի մայիսի 28-ին՝ Սարդարապատի, Բաշ-Ապարանի և Ղարաքիլիսայի հերոսամարտերից հետո:

On the 103rd anniversary of the proclamation of the First Republic, President Armen Sarkissian has celebrated the restoration of Armenia's independent statehood: "It showed that when we are united, we can win."
"The First Republic of Armenia was founded under such conditions when our identity and physical existence were endangered, a danger prevented in the heroic battles of Sardarapat, Bash-Aparan, and Gharakilisa, due to our unity and self-sacrifice," Sarkissian said in a statement on May 28.
"What our Homeland, Armenia and Artsakh will be like depends on us, every one of us. And the Homeland will be what we make it together.
"Today, we stand on the threshold of the Sardarapat of morality and dignity, a battle the victorious result of which can only guarantee a strong statehood and prospects of development. Today, we need sober judgment and sound thinking, and we need to learn a history lesson to realize anew that,"
The President said Armenians must not only be able to win but also understand in depth how to deal with that victory.
"We must be able to fill the victory with lasting content and turn it into success. We must be able to understand profoundly, to perceive what happened yesterday, what is happening today, and to react and act adequately. We must be able to predict and manage what may happen tomorrow. We must be able to soberly analyze the causes of our failures from the First Republic to the present, and work at correcting our own mistakes, develop a clear vision and development programs," he added.
Prime Minister Nikol Pashinyan too issued a statement, maintaining that Armenia's sovereignty and independence are not up for discussion. He channeled the words of the founder of the First Republic of Armenia, Aram Manukyan, who urged people to work, "and we will be the victors."
"In difficult moments, the Armenian people have always been able to unite, to aim all their strength to the defense of sovereignty and statehood," Pashinyan said.
"Resolving the current situation is our priority today, after which, without a doubt, the Armenian people will walk the path of building the Armenia of our dreams."