Հայաստանում Ֆրանսիայի դեսպան Ջոնաթան Լաքոթը, ֆեյսբուքյան իր էջում շնորհավորելով Առաջին հանրապետության 103-րդ տարեդարձին կապակցությամբ, մաղթել է, որ Հայաստանը երբեք չկասկածի իր գեղեցկության, ուժերի և տաղանդների վրա։
«Այս մայիսի 28-ին, Առաջին հանրապետության 103-րդ տարեդարձին, մաղթում եմ Հայաստանին կարողանալ ապրել իր անկախության, խաղաղության և բարգավաճման մեջ, մաղթում եմ Հայաստանին, ով իր պատմությունը չափում է հազարամյակներով, վստահություն ունենալ իր ապագայի նկատմամբ, մաղթում եմ Հայաստանին երբեք չկասկածել իր գեղեցկության, իր ուժերի և տաղանդների վրա։ Մաղթում եմ հայերին հպարտ լինել այս երկիրն իրենց երեխաներին նվիրելու համար։
Եվ մաղթում եմ Ֆրանսիային միշտ սիրել Հայաստանը, ինչպես Հայաստանը սիրում է մեզ»,-ասվում է գրառման մեջ:
Հայաստանը նշում է Առաջին Հանրապետության 103-ամյակը, որը ստեղծվել է 1918 թվականի մայիսի 28-ին՝ Սարդարապատի, Բաշ-Ապարանի և Ղարաքիլիսայի հերոսամարտերից հետո:

French ambassador to Yerevan Jonathan Lacôte has congratulated Armenians on the 103rd anniversary of the First Republic, wishing the country to be able to live its independence in peace and prosperity.
"I wish Armenia, which measures its history in millennia, to have confidence in its future," Lacôte said in a statement on Friday, May 28
"I wish Armenia to never doubt its beauty, strengths and talents; I wish Armenians to be proud to give this country to their children; and I wish France to always love Armenia the way Armenia loves us."
On May 28, Armenians worldwide are celebrating the 103rd anniversary of the foundation of the First Republic of Armenia, which played a decisive role in the further establishment of the country in the decades that followed.