ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենի վարչակազմը կոչ է արել է $24 մլն օգնություն հատկացնել ՀՀ-ին 2022թ․ ֆինանսական տարվա համար։ Բյուջեի նախագիծը հրապարակվել է մայիսի 28-ին։
Ամերիկայի Հայ դատի հանձնախումբը հայտարարել է, որ սա ստանդարտ հարցում է, որը հաշվի չի առնում այն հումանիտար և տնտեսական աղետալի վիճակը, որը ստեղծել է Հայաստանում 2020-ի աշնանը Ադրբեջանի և Թուրքիայի Արցախի դեմ սանձազերծած պատերազմի հետևանքով։
«ՀՀ համար Բայդենի կողմից առաջարկվող օժանդակությունը, որն առաջարկվել է շարունակվող հումանիտար և տնտեսական ճգնաժամի պայմաններում, հեռու է այն պահանջներից, որոնք ծառացել են տասնյակ հազարավոր հայերի համար Բաքվի կազմակերպած էթնիկ զտումների արդյունքում»,- ասել է Ամերիկայի Հայ դատի հանձնախմբի գործադիր տնօրեն Արամ Համբարյանը։
«Մեր կառավարությունը միջոցներ է գտել նավթով հարուստ Ադրբեջանին 120 մլն դոլարի ռազմական օժանդակություն ցուցաբերելու համար, սակայն այդ գումարի միայն մի փոքր մաս է առաջարկում արցախցի տեղահնված և անդամներին կորցրած ընտանիքների համար, որոնք տեղահանվել են ԱՄՆ ֆինանսական աջակցություն ստացող ադրբեջանակan բանակի կողմից։ Կոնգրեսը պետք է զրոյացնի այդ օգնությունն Ադրբեջանին և օգնության հուսալի փաթեթ առաջարկի Արցախին և Հայաստանին»,-հավելել է Համբարյանը։
ԱՄՆ նախագահի՝ ՀՀ համար առաջարկած բյուջեն ներառում է 23,405,000 դոլարի հատկացում և 600,000 դոլարի ռազմական օգնություն։ Բյուջեի առանձին հոդվածով առաջարկվում է $6,050,000 հատկացնել ՀՀ իրավապահ մարմիններին թմրանյութերի շրջանառության դեմ միջազգային պայքարի համար։
Ավելի վաղ ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի ավելի քան 65 անդամից բաղկացած երկկուսակցական խումբը միացել էր Կոնգրեսի Հայաստանին աջակցող խմբի առաջարկին՝ ՀՀ-ին ավելի քան 100 մլն դոլար հատկացնելու վերաբերյալ։

The Biden Administration called for $24 million in U.S. assistance to Armenia in the Fiscal Year 2022 foreign aid budget issued Friday, May 28, a standard request that fails to address the ongoing humanitarian and economic disaster caused by Turkey and Azerbaijan’s attacks against Armenia and ethnic cleansing of Artsakh last fall, reported the Armenian National Committee of America.
“President Biden’s business-as-usual budget for Armenia – proposed amid a humanitarian crisis across Artsakh and Armenia created by Azerbaijan’s aggression – falls far short of the desperate needs faced by tens of thousands of Armenians displaced by Baku’s ethnic-cleansing,” said Aram Hamparian, Executive Director of the ANCA.
“Our government has found the funds to ship $120,000,000 in U.S. military aid to oil-rich Azerbaijan, yet proposes just a fraction of this amount for the Artsakh families destroyed and displaced by the U.S.-financed Azerbaijani army. The Congress needs to set this right – zeroing out all U.S. arms and aid to Baku and sending a robust U.S. assistance package to Artsakh and Armenia,” added Hamparian.
The President’s budget includes $23,405,000 in foreign aid and $600,000 in military assistance to Armenia. A separate line item in the budget calls for $6,050,000 in International Narcotics and Law Enforcement spending in Armenia.
Earlier this year, a bipartisan group of over 65 U.S. House members joined in the Congressional Armenian Caucus request for an FY2022 allocation of over $100 million in U.S. aid to Armenia and Artsakh, an effort broadly supported by the ANCA.