Պաշտոնական Բաքուն աջակցում է միջազգային հանրության կոչերին՝ հայ-ադրբեջանական պետական սահմանին լարվածության խաղաղ կարգավորման և սահմանազատման և սահմանագծման իրականացման վերաբերյալ, սակայն «տարածքային ամբողջականության պահպանմամբ»։ Այդ մասին հայտարարել է Ադրբեջանի ԱԳՆ մամուլի քարտուղար Լեյլա Աբդուլլաևան:
«Մենք բազմիցս ենք հայտարարել, որ աջակցում ենք սահմանների լարվածության կարգավորմանը բանակցությունների միջոցով, ինչպես նաև աջակցում ենք միջազգային հանրության կոչերին՝ երկու երկրի միջև սահմանազատման և սահմանագծման վերաբերյալ: Ինչպես հայտնի է, Ադրբեջանը նաև հավանություն է տվել Ադրբեջանի և Հայաստանի սահմանի դեմարկացիայի և դելիմիտացիայի եռակողմ հանձնաժողով ստեղծելու առաջարկին», – ասվում է հայտարարության մեջ, գրում է Interfax.az-ը։
Նա նշել է, որ սահմանի դեմարկացիայի և դելիմիտացիայի ժամանակ անհրաժեշտ է հարգել երկու երկրի տարածքային ամբողջականությունը:
«Միայն ինքնիշխանության, տարածքային ամբողջականության և սահմանների անձեռնմխելիության միջազգային իրավունքի խիստ պահպանման հիման վրա մենք կարող ենք կարգավորել միջպետական հարաբերությունները, սկսել սահմանազատումն ու սահմանագծումը, և, վերջապես, ամուր հիմք դնել խաղաղ գոյակցության համար», – ասել է նա։

Baku supports the calls of the international community for a peaceful resolution of the tension on the Armenian-Azerbaijani state border and the delimitation and demarcation of the border, respecting "the territorial integrity" of the two countries, said the head of the press service of the Azerbaijani Foreign Ministry Leyla Abdullayeva.
"We have repeatedly stated that we support the settlement of border tensions through negotiations, and also support the calls of the international community for the demarcation and delimitation of the border between the two countries. As you know, Azerbaijan also supported the proposal to establish a trilateral commission on the delimitation and demarcation of the border between Azerbaijan and Armenia," Abdullayeva said in a statement on Monday, May 31.
At the same time, she noted that during the demarcation and delimitation of the border, "it is necessary to respect the territorial integrity of both countries", Interfax.az reports
"Only on the basis of the strict observance of international law of sovereignty, territorial integrity and inviolability of borders can we normalize interstate relations, begin demarcation and delimitation of the border and lay a solid foundation for peaceful coexistence," she said.