ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներ Իգոր Պոպովը (Ռուսաստան), Ստեֆան Վիսկոնտին (Ֆրանսիա) և Էնդրյու Շաֆերը (ԱՄՆ) առաջիկայում կարող են պայմանավորվել Ադրբեջանի և Հայաստանի սահման այցելելու հնարավորության շուրջ: Այդ մասին հայտարարել է ԵԱՀԿ-ում Ռուսաստանի Դաշնության ներկայացուցիչ Ալեքսանդր Լուկաշևիչը, հայտնում է ՏԱՍՍ-ը:
«Շատ կարևոր է, որ համանախագահները մոտ ապագայում, այնուամենայնիվ, կարողանան տարածաշրջան այցելել և տեղում իրավիճակը պարզել, արդեն տեղում խոսել կողմերի հետ: Դա շատ կարևոր է: Կարծում եմ, որ այդպիսի հնարավորություններ կարող են ստեղծվել շատ մոտ ապագայում», – նշել է նա:
Լուկաշևիչը հավելել է, որ սուր է դրված նաև միջազգային կազմակերպությունների կողմից բնակչությանը հումանիտար օգնության կազմակերպման հարցը։ «Այստեղ ևս բազում կազմակերպչկան դետալներ կան, որոնք կողմերը տարբեր կերպ են մեկնաբանում»,-հավելել է նա։

OSCE Minsk Group co-chairs Igor Popov (Russia), Stephane Visconti (France), and Andrew Schofer (U.S.) could soon visit the border of Azerbaijan and Armenia, Alexander Lukashevich, Permanent Representative of Russia to the OSCE, told an online press conference on Tuesday, June 1.
“It is very important that the [OSCE Minsk Group] co-chairs manage to get to the region in the near future and assess the situation, talk to the parties on the spot,” he said, according to TASS. “This is very important. I think such opportunities could open up in the very near future."
"Plus, of course, the acute issue of providing access to international humanitarian organizations to help the population. There are also a lot of organizational details, which are interpreted differently by the parties," Lukashevich added.
Stéphane Dujarric, a spokesperson for the United Nations Secretary-General, said in mid-May that Azerbaijan is hindering the organization's humanitarian mission to Nagorno-Karabakh (Artsakh).