«Գալաքսի» ընկերությունների խումբը և «Բարի մամա» հասարակական կազմակերպությունը միավորում են ջանքերը` սահմանափակ կարողությամբ կամ խոցելի սոցիալական խմբերում գտնվող երեխաների և նրանց ընտանիքների աջակցման ծրագրերը կյանքի կոչելու համար:
Հունիսի 1-ին՝ Երեխաների պաշտպանության օրվա առթիվ, կողմերը համագործակցության հուշագիր են ստորագրել, ու առաջին համատեղ` հոգատարության նախագիծն իրականացրել 50 շահառու երեխաների համար:
«Հատկապես հիմա, հատկապես այս դժվարին ժամանակներում սոցիալապես խոցելի խմբերում հայտնված ընտանիքները հոգատարության, իսկ երեխաները առանձնահատուկ ուշադրության կարիք ունեն, և մեր պարտքն է ուղիղ մասնակցությամբ նրանց կողքին լինել: «Բարի մաման» այն պատասխանատու օղակն է, որի հետ համագործակցությունն անմիջապես ու հասցեական լուծումներ գտնելու հնարավորություն է տալիս, և հուսով ենք, որ փոքր քայլերով մեծ փոփոխություն կբերենք ամեն մի փոքրիկի կյանքում», – ասել է «Գալաքսի» ընկերությունների խմբի Մեդիա համագործակցության ղեկավար Էլեոնորա Արարատյանը:
«Բարի մամա» ՀԿ-ի նպատակն է նվազեցնել կամ կանխարգելել մանկալքությունը սահմանափակ կարողություններ ունեցող նորածիններին վերաբերող դեպքերը` նպաստելով երեխաների վերամիավորմանը իրենց կենսաբանական ծնողների հետ, աջակցությունը այդ ընտանիքներին և հաշմանդամություն ունեցող մանկատան շրջանավարտներին` հաղթահարելու թե՛ հասարակական, թե՛ կենսական խնդիրները: «Բարի մամա» ՀԿ-ն նաև ակտիվորեն քարոզում է սոցիալական ձեռներեցությունը և խոցելի խմբերի աջակցման ծրագրեր նախաձեռնում, օրինակ՝ ճամբարներ երեխաների համար, ձեռքի աշխատանքի ստեղծում և վաճառք, կարի կենտրոն: «Գալաքսի» ընկերությունների խմբի հետ համագործակցությամբ «Բարի մամա» ՀԿ-ն իր շահառուներին ուղղված այնպիսի նախագծեր կիրականացնի, որոնք շարունակական ազդեցություն կունենան` ապահովելով ընտանիքներին կայունություն։
«Երեխաների ժպիտները մեզ ուժ են տալիս շարունակելու աշխատել: Ցավով պիտի արձանագրեմ, որ պատերազմից հետո մեր շահառուների թիվը տասնյակ անգամներով մեծացել է, դա պատասխանատվության մեծ շրջանակ է, և նոր ու ստեղծարար մոտեցումներ գտնելու դրդապատճառ: Այս առումով ես հատկապես գնահատում եմ «Գալաքսի» ընկերությունների խմբի փորձառությունն ու կարողությունները` գաղափարից կենսունակ բիզնես ստեղծելու, և լիահույս եմ, որ սոցիալական ձեռներեցության ծրագրերում մեր ծնողները և չափահաս շահառուները կարևոր գիտելիքներ կստանան «Գալաքսիի» թիմից», – ասել է «Բարի մամա» հասարակական կազմակերպության նախագահ Մարինե Ադուլյանը։
Երեխաների օրվան նվիրված միջոցառմանը «Գալաքսի» ընկերությունների խմբի աշխատակիցներն անձամբ կրթական խաղեր էին վարում երեխաների հետ, գրքեր ու գրենական պիտույքներ նվիրելով, ինչպես նաև քաղցրավենիքներ, որոք սիրով տրամադրել էր «Մեգա Ֆուդ» ընկերությունը։
«Գալաքսի» ընկերությունների խումբը, հիմնադրված Արամ Խաչատրյանի, Գուրգեն Խաչատրյանի և Արտյոմ Խաչատրյանի կողմից, հայկական հոլդինգային ընկերություն է, որը ներկայացնում է 15 ընկերություն 3 երկրում։ Ընկերության շրջանառության զգալի մասն ուղղվում է Հայաստանում սոցիալական պատասխանատվության ծրագրերի իրականացմանը կրթության, սոցիալական զարգացման և արվեստի ոլորտներում՝ Հայաստանում մտքի առաջնորդության և մտավոր կապիտալի զարգացման համար։
«Բարի մաման» հայ մայրիկների ջանքերով ստեղծված կազմակերպություն է, որի հիմնական նպատակն է աջակցել հաշմանդամության պատճառով լքված և մանկատներում հայտնված հաշմանդամություն ունեցող երեխաներին, աջակցել նրանց ընտանիքներին և մանկատան չափահաս հաշմանդամություն ունեցող սաներին: Ներկայումս ՀԿ-ի համակիրների ու շահառուների շեմը գերազանցում է 800-ը:

Galaxy group of companies and Bari Mama (Kind Mom) Non-governmental Organization will join forces to implement programs aimed at supporting children with disabilities and kids from vulnerable social groups and their families. On June 1, on the occasion of the Child Protection Day, the parties signed memorandum of cooperation and implemented the first joint social responsibility program for 50 beneficiary children.
“Especially now, especially in such difficult times families of vulnerable social groups need care and children need special attention and it is our duty to be with them through direct participation. Bari Mama is the responsible unit cooperation with which provides an opportunity to find immediate and targeted solutions and we hope that in small steps we will bring an enormous change in the life of every child” said head of Media Cooperation of Galaxy Group of Companies Eleonora Araratyan.
The goal of Bari Mama is to reduce or prevent cases of child abandonment of new-borns with disabilities promoting reunion of children with their biological parents and support those families to solve both public and vital problems. Bari Mama Non-governmental Organization also actively propagates social entrepreneurship and initiates vulnerable group support programs, such as camps for children, creating handicrafts, selling and sewing centres. Cooperating with Galaxy Group of Companies Bari Mama Non-governmental Organization will implement such projects aimed at the beneficiaries thereof which will have a continuous impact ensuring stability for families.
“Children’s smiles give us strength to keep working. I am sorry to say that after war the number of our beneficiaries has increased dozens of times which is a large circle of responsibility and a reason to find new and creative approaches. In this regard I especially appreciate the experience and ability of Galaxy Group of Companies to turn an idea into a viable business and I hope that our parents will receive important information from Galaxy team in the course of social entrepreneurship programs” said president of Bari Mama Non-governmental Organization Marine Adulyan.
It should be noted that at the event dedicated to the International Children's Day, the employees of Galaxy Group of Companies personally played educational games with children, and presents, namely books and stationery as well as sweets were provided by Mega Food company with love.
Galaxy Group of Companies, founded by Aram Khachatryan, Gurgen Khachatryan and Artyom Khachatryan, is a holding with 15 companies in 3 countries. The greatest part of the company’s turnover is aimed at implementation of social responsibility programs in Armenia in the fields of education, social development and arts for the development of intellectual leadership and intellectual capital in Armenia.
Bari Mama is an organization founded by the efforts of Armenian mothers the main goal of which is to support children with disabilities who have been abandoned due to disability and appeared in orphanages. Currently, the threshold of the NGO's supporters and beneficiaries exceeds.