Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարությունը հերթական ապատեղեկատվութունն է տարածել, ըստ որի՝ հունիսի 1-ի երեկոյան 40 հայ զինծառայող հատել է Ադրբեջանի սահմանը, ինչից հետո Ադրբեջանի զինված ուժերի ստորաբաժանումները «ստիպել են նրանց վերադառնալ ելման դիրքեր», տեղեկացնում է պաշտպանության նախարարությունը։
«Ակնհայտ է, որ նմանատիպ ապատեղեկատվությունն ադրբեջանական ռազմաքաղաքական ղեկավարությունը շրջանառության մեջ է դնում ՀՀ զինված ուժերի կողմից հայ-ադրբեջանական սահմանային իրադրությունը սրելու փորձերի վերաբերյալ միջազգային հանրության շրջանում տպավորություն ստեղծելու, և Ադրբեջանի ԶՈւ կողմից մայիսի 12-ին և 13-ին ՀՀ տարածք ներթափանցելու սադրանքը հակակշռելու նպատակով»,-ասվում է ՊՆ հայտարարության մեջ։

The Defense Ministry in Armenia on Wednesday, June 2 denied Azerbaijani reports claiming that 40 Armenian troops violated the border in the evening of June 1 and "were forced to return to their original positions" by the Azeris.
The Ministry side said the disinformation seeks to counterbalance Azerbaijan's incursion into Armenian soil and put the blame for the border escalation on the Armenian army.
"The Ministry of Defense of the Republic of Armenia declares that the Armed Forces of Armenia did not cross the border of the Republic of Azerbaijan neither on June 1 nor in the days preceding it," the Armenian side said.