Հունիսի 2-ին Եվրախորհրդանի նախագահ Շառլ Միշելն Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ հեռախոսազրույցում հայտարարել է, որ ԵԽ-ն որպես վստահության միջոց պատրաստ է աջակցել ՀՀ և Ադրբեջանի միջև սահմանազատման և սահմանագծման գործընթացի մեկնարկին։
Ալիևն ասել է, թե Ադրբեջանը պատրաստ է բանակցություններ սկսել Հայաստանի հետ խաղաղության պայմանագրի ստորագրման շուրջ, սակայն Հայաստանը դեռևս չի արձագանքել այդ կոչին:
Միշելը նաև կոչ է արել կողմերին գործակցել պահվող անձանց, ականազերծման և այլ հումանիտար հարցերում, գրում է Moscow-baku.ru-ն։
Միշելը նաև հորդորել է կառուցողական միջավայրում սկսել բանակցությունները:
Վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը Բելգիայում Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելին մանրամասներ է ներկայացրել Արցախյան 44-օրյա պատերազմից հետո Հարավային Կովկասում, մասնավորապես, հայ-ադրբեջանական սահմանին ստեղծված իրավիճակի վերաբերյալ:Փաշինյանն ընդգծել է Հայաստանի ինքնիշխան տարածքից ադրբեջանական զինված ուժերի ներկայացուցիչների` ելման դիրքեր դուրս գալու անհրաժեշտությունը:
Եվրոպական խորհրդի նախագահը ողջունել է հայկական կողմի` հայ-ադրբեջանական սահմանին առկա խնդիրը խաղաղ, քաղաքական ճանապարհով լուծելու դիրքորոշումն ու հայտնել ԵՄ պատրաստակամությունն օժանդակելու այդ գործընթացին:

Azeri President Ilham Aliyev has said that Azerbaijan is ready to start negotiations with Armenia to sign a peace treaty, but Yerevan has not yet responded to the proposal.
Aliyev made the remarks in a phone conversation with the head of the European Council Charles Michel, during which the sides discussed the situation on the Armenian-Azerbaijani state border.
Michel, meanwhile, recalled that the full implementation of the November 9, 2020 ceasefire statement by Azerbaijan and Armenia is essential for regional security and stability. He said the EU is ready to provide expertise on border delimitation and demarcation and to support confidence building.
The European Union has a profound interest in the security, stability and prosperity of the South Caucasus region as an integral part of the EU's Eastern Partnership, according to a press release from the Council of Europe.