ՀՀ երրորդ նախագահ, ՀՀԿ նախագահ Սերժ Սարգսյանը, Մասիսում «Պատիվ ունեմ» դաշինքի համակիրների հետ հանդիպմանը անդրադառնալով միջանցք տրամադրելու մասին հարցին, ասել է, որ միջանցքի մասին խոսք լինել չի կարող՝ բացառված է։
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը վերջին շրջանում մշտապես խոսում է Զանգեզուրի միջանցքի մասին՝ սպառնալով, որ եթե Հայաստանը համաձայնություն չտա, դա կանեն ուժով։
«Ինչպե՞ս կարող ենք միջանցք տալ, ինչի՞ համար։ Պարտավո՞ր ենք իրենց միջանցք տալ․ ո՞ր թղթով, ո՞ր պայմանավորվածությամբ, ինչի՞ համար»,- ասել է ՀՀ երրորդ նախագահը։
Նա նշել է, որ 100 տոկոսով դեմ է դրան։
«Որ պետք է տարածաշրջանում կոմունիկացիաները բացվեն, այդտեղ խնդիր չկա, բայց ի՞նչ միջանցքի մասին է խոսքը»,- ասել է նա։
Արձագանքելով դիտարկմանը, որ, հնարավոր է, պայմանավորվածություն կա Ռուսաստանի, Թուրքիայի հետ՝ Սարգսյանն ասել է, որ տեղյակ չէ նման պայմանավորվածության մասին։
«Միջանցքի մասին խոսք լինել չի կարող։ Հարց է առաջանում՝ ի՞նչ միջանցք, ո՞ւմ վերահսկողության տակ։ Ինչպե՞ս կարող ենք մեր տարածքից ինչ-որ մի հատված առանձնացնել, ասել՝ սա տալիս ենք ինչ-որ մեկի վերահսկողությա տակ, բացառված է»,-ասել է նա։

3 Июнь 2021 - 14:17 AMT
О предоставлении коридора Азербайджану через Армению не может быть и речи. Об этом заявил бывший президент Армении, председатель Республиканской партии Армении Серж Саргсян на встрече со сторонниками блока «Честь имею» в Масисе.
«Какой коридор, я не в курсе этого коридора. Мы не можем предоставить какой-то коридор кому-то. Как мы можем предоставить коридор, почему отдавать?» – отметил Саргсян, добавив, что он на 100% против этого.
Саргсян отметил, что не видит проблемы в том, что в регионе должны быть разблокированы коммуникации.
«Но о каком коридоре идет речь? По какому документу, по какой договоренности мы обязаны, должны дать им коридор? Почему?» – спросил третий президент Армении.
«О коридоре не может быть речи. В чем опасность коридора? Возникает вопрос, какой коридор, под чьим контролем он будет? Как мы можем отделить какую-то часть нашей территории, сказать, передаем этот участок под контроль кого-то другого. Это исключается», – подчеркнул Саргсян.
Армения неоднократно заявляла, что в трехстороннем заявлении от 10 ноября 2020 года о прекращении военных действий, развязанных Азербайджаном против Нагорного Карабаха 27 сентября, нет речи о «коридоре». Однако президент Азербайджана Ильхам Алиев особенно в последнее время постоянно твердит о «Зангезурском коридоре», угрожая применением силы, если Армения не даст добровольйое согласие.