Արտաքին գործերի նախարարությունը, անդրադառնալով Ադրբեջանի կողմից հայ ռազմագերիների նկատմամբ քրեական հետապնդմանը, հայտարարել է, որ շինծու քրեական հետապնդումը խախտում է 2020թ. նոյեմբերի 10-ի եռակողմ հայտարարությամբ ամրագրված պայմանավորվածությունները։
«Մայիսի 25-ին ՀՀ ԱԳՆ-ն խստորեն դատապարտել էր Ադրբեջանի կողմից Արցախի դեմ սանձազերծված վերջին ագրեսիայի ընթացքում գերեվարված Լյուդվիկ Մկրտչյանի և Ալյոշա Խոսրովյանի նկատմամբ պաշտոնական Բաքվի կողմից քրեական հետապնդման փաստը: Շարունակելով խախտել մարդասիրական իրավունքի նորմերը, մասնավորապես` Ռազնագերիների հետ վարվելակերպի մասին Ժնևի կոնվենցիան, որում հստակ սահմանվում է, որ ռազմագերիներն ազատվում և հայրանադարձվում են անմիջապես ռազմական գործողությունները դադարեցվելուց հետո, Ադրբեջանը ևս 14 գերեվարված հայ զինծառայողների նկատմամբ սկսել է շինծու քրեական հետապնդում, ինչը նաև խախտում է 2020թ. նոյեմբերի 10-ի եռակողմ հայտարարությամբ ամրագրված պայմանավորվածությունները:
16 հայ զինծառայողների նկատմամբ հարուցված քրեական գործերը, ինչպես նաև մյուս հայ ռազմագերիների և պատանդառված քաղաքացիական անձանց նկատմամբ իրականացվող խոշտանգումներն ու հոգեբանական ճնշումը միջազգային իրավունքի վտանգավոր խախտման նախադեպ են: Հստակ է, որ գերեվարված անձանց Ադրբեջանն օգտագործում է որպես քաղաքական պատանդ և լծակ՝ այլ խնդիրներ հետապնդելու նպատակով»,-ասվում է հայտարարության մեջ։
Նշվում է, որ պաշտոնական Բաքուն բացահայտ արհամարհում է նաև ՄԻԵԴ-ի համապատասխան որոշումները՝ Ադրբեջանում գերեվարված հայ զինվորականների և քաղաքացիական անձանց մասին տեղեկատվություն տրամադրելու վերաբերյալ:
Նշվում է նաև, որ չնայած միջազգային հանրության բազմաթիվ կոչերին՝ Ադրբեջանը շարունակում է թաքցնել գերիների իրական թիվը՝ հերքելով տասնյակ հայ զինծառայողների և քաղաքացիական անձանց գերեվարման հանգամանքը։ Ավելին, Ադրբեջանը հերքում է նույնիսկ այն անձանց գերեվարումը, որոնց՝ Ադրբեջանում գերության մեջ գտնվելու վերաբերյալ առկա են հստակ ապացույցներ թե՛ տեսանյութերի և թե՛ հայրենադարձած գերիների վկայությունների տեսքով, ինչը մի շարք ծանր հանցագործությունների կատարման կասկածանքի հիմք է տալիս:
«Ադրբեջանում գերության մեջ պահվող հայ ռազմագերիները և քաղաքացիական անձինք պետք է շուտափույթ ազատ արձակվեն և հայրենադարձվեն առանց որևէ նախապայմանի»,-ասվում է հայտարարության մեջ:
Ադրբեջանում սկսվել է Խծաբերդում գերեվարված 14 զինծառայողի դատավարություն, որոնց դեմ հարուցված քրգործերը փոխանցվել են Բաքվի ծանր հանցագործությունների դատարան։ Հրապարակվել է երկու գերու անուն. Հրաչ Ավագյանին և Գեղամ Սերոբյանին «ահաբեկչության» մեղադրանք է ներկայացվել՝ հրազենի և որպես զենք օգտագործվող առարկաների կիրառմամբ։ Նրանց մեղադրում են նաև սահմանի ապօրինի հատման մեջ։

Azerbaijan is using Armenian captives as political hostages and tools to pursue other goals, Armenian Foreign Ministry said in a statement on Friday, June 4.
On May 25, the Foreign Ministry strongly condemned Baku's criminal prosecution against Lyudvik Mkrtchyan and Alyosha Khosrovyan, captured during the recent aggression of Azerbaijan against Artsakh (Nagorno-Karabakh).
"Continuing to violate the norms of humanitarian law, particularly the Geneva Convention on the Treatment of Prisoners of War, which explicitly states that prisoners of war are released and repatriated immediately after the cessation of hostilities, Azerbaijan has brought a trumped-up criminal charges against 14 captured Armenian servicemen, which also violates the trilateral statement of November 9, 2020m," the Foreign Ministry said in a statement.
"The criminal cases against 16 Armenian servicemen, as well as the torture and psychological pressure of other Armenian prisoners of war and captured civilians set a precedent for a malicious violation of international law. It is clear that Azerbaijan instrumentalizes the captured people as political hostages and tools to pursue other goals."
According to the statement, Baku also blatantly defies the relevant decisions of the European Court of Human Rights (ECHR) on providing information on Armenian servicemen and civilians held in Azerbaijani captivity.
"Despite numerous calls from the international community, Azerbaijan continues to conceal the true number of the prisoners, denying the captivity of dozens of Armenian servicemen and civilians. Moreover, Azerbaijan denies the detention of those whose captivity in Azerbaijan has been documented both through video coverage and testimonies of repatriated prisoners, which raises suspicions of a number of serious crimes," the statement reads.
"All Armenian prisoners of war and civilian captives held in Azerbaijan must be immediately released and repatriated without any preconditions."
Earlier, the Human Rights Defender said that any kind of prosecution or trial of prisoners of war is a gross violation of international law.