Համաշխարհային փոստային միության (ՀՖՄ) միջազգային բյուրոն որոշում է կայացրել իրենց տվյալների շտեմարանում չգրանցել հայատյացություն քարոզող Ադրբեջանի փոստային նամականիշները:
Այն կայացվել է, քանի որ Ադրբեջանի կողմից թողարկված «Ադրբեջան 2020» փոստային նամականիշները հակասում են Միության Կոնվենցիայի և վարքի կանոնների համապատասխան դրույթներին։
Միությունը դիմել է Ադրբեջանին՝ վերանայելու այդ նամականիշների թողարկումը։
ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության և արտաքին գործերի նախարարությունները պաշտոնական նամակով դիմել էին Համաշխարհային փոստային միություն՝ 2020 թ․ Արցախի դեմ սանձազերծված ռազմական ագրեսիայից հետո Ադրբեջանի տրանսպորտի, կապի և բարձր տեխնոլոգիաների նախարարության կողմից թողարկված փոստային նամականիշներում հայերի նկատմամբ ակնհայտ ատելություն և այլատյացություն քարոզելու հանգամանքի վերաբերյալ:

Всемирный почтовый союз (ВПС) решил не регистрировать в своей базе данных почтовые марки «Азербайджан 2020», выпущенные Азербайджаном, поскольку эти марки противоречат соответствующим положениям Конвенции и Кодексу поведения ВПС.
Союз обратился к Азербайджану с просьбой пересмотреть выпуск этих марок, сообщает министерство высокотехнологической промышленности Армении.
После развязанной военной агрессии против Нагорного Карабаха в 2020 году министерство транспорта, коммуникаций и высоких технологий Азербайджана выпустило армянофобские марки. Министерство высокотехнологической промышленности Республики Армения и министерство иностранных дел направили в ВПС письма, в которых говорилось о явной ненависти и ксенофобии по отношению к армянам на отмеченных почтовых марках.