Հունիսի 3-ին Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը ՀՀ կառավարությանը ծանուցել է, որ Ադրբեջանի կողմից հունիսի 1-ին և 2-ին ՄԻԵԴ է ներկայացվել միջպետական նոր գանգատ և միջանկյալ միջոց կիրառելու մասին պահանջ, որոնք վերաբերում են ենթադրաբար ականապատված տարածքների քարտեզների՝ ՀՀ կողմից տրամադրելու պահանջին:
Եվրոպական դատարանն Ադրբեջանի կողմից ներկայացված այս միջպետական գանգատը դիտարկել է որպես հունվարին ՄԻԵԴ ներկայացված միջպետական գանգատի բաղկացուցիչ մաս՝ կցելով դրան: Այսպիսով, ՄԻԵԴ-ը քննարկվող միջպետական գանգատը չի ընդունել որպես նոր, ինքնուրույն գանգատ, ասվում է ՄԻԵԴ-ում ՀՀ ներկայացուցչի ֆեյսբուքյան էջում։
Իր հերթին, ՀՀ կառավարությունը 2021թ․ մայիսի սկզբին Եվրոպական դատարան է ներկայացրել «Հայաստանն ընդդեմ Ադրբեջանի» գործով փետրվարի 1-ին ՄԻԵԴ ներկայացված միջպետական գանգատի լրացումներ՝ հավելելով նախկինում ներկայացված պահանջները և կցելով նոր ապացույցներ:
Ինչ վերաբերում է միջանկյալ միջոց կիրառելու մասին ադրբեջանական կողմի պահանջին՝ այդ մասով Եվրոպական դատարանն Ադրբեջանի կառավարությանը հայտնել է, որ դեռևս մարտի 5-ին Եվրոպական դատարանի կողմից նույն հարցի առնչությամբ կայացվել է պահանջը մերժելու մասին որոշում՝ Դատարանի 39-րդ կանոնի, այսինքն միջանկյալ միջոցի շրջանակից դուրս լինելու պատճառաբանությամբ: Եվրոպական դատարանը շեշտել է, որ 2021 թվականի մարտի 5-ի որոշումը դեռ ուժի մեջ է և անհրաժեշտություն չկա նույն հարցի առնչությամբ նոր որոշում կայացնել:

The European Court of Human Rights has not accepted Azerbaijan's latest application as a separate case, Armenia's Representative before the ECHR reports.
On 3 June, the Armenian government was notified that on June 1 and 2 Azerbaijan submitted a new application form and an interim-measure request with the European Court of Human Rights, requesting the Armenian Government to provide the maps of locations of alleged landmines, the representative said in a statement on June 4.
"The European Court has found that the said application should be treated as part of the Inter-state application submitted by Azerbaijan in January 2021 and has attached it to it. Thus, the European Court has not accepted this application as a new and separate case," the statement reads.
"In May 2021 the Armenian Government submitted an addition to their Inter-State application lodged with the European Court on 1 February 2021 providing the Court with additional evidence and making additional claims. As to the interim-measure request submitted by Azerbaijan, the European Court has informed the Azerbaijani Government that back on 5 March 2021 the Court had already adopted a decision on the same matter rejecting the Azerbaijani request for being out of scope of Rule 39 of the Rules of Court. The European Court noted that its decision of 5 March 2021 still stands and there is no necessity to reconsider it."