Հունիսի 3-ին Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը ՀՀ կառավարությանը ծանուցել է, որ Ադրբեջանի կողմից հունիսի 1-ին և 2-ին ՄԻԵԴ է ներկայացվել միջպետական նոր գանգատ և միջանկյալ միջոց կիրառելու մասին պահանջ, որոնք վերաբերում են ենթադրաբար ականապատված տարածքների քարտեզների՝ ՀՀ կողմից տրամադրելու պահանջին:
Եվրոպական դատարանն Ադրբեջանի կողմից ներկայացված այս միջպետական գանգատը դիտարկել է որպես հունվարին ՄԻԵԴ ներկայացված միջպետական գանգատի բաղկացուցիչ մաս՝ կցելով դրան: Այսպիսով, ՄԻԵԴ-ը քննարկվող միջպետական գանգատը չի ընդունել որպես նոր, ինքնուրույն գանգատ, ասվում է ՄԻԵԴ-ում ՀՀ ներկայացուցչի ֆեյսբուքյան էջում։
Իր հերթին, ՀՀ կառավարությունը 2021թ․ մայիսի սկզբին Եվրոպական դատարան է ներկայացրել «Հայաստանն ընդդեմ Ադրբեջանի» գործով փետրվարի 1-ին ՄԻԵԴ ներկայացված միջպետական գանգատի լրացումներ՝ հավելելով նախկինում ներկայացված պահանջները և կցելով նոր ապացույցներ:
Ինչ վերաբերում է միջանկյալ միջոց կիրառելու մասին ադրբեջանական կողմի պահանջին՝ այդ մասով Եվրոպական դատարանն Ադրբեջանի կառավարությանը հայտնել է, որ դեռևս մարտի 5-ին Եվրոպական դատարանի կողմից նույն հարցի առնչությամբ կայացվել է պահանջը մերժելու մասին որոշում՝ Դատարանի 39-րդ կանոնի, այսինքն միջանկյալ միջոցի շրջանակից դուրս լինելու պատճառաբանությամբ: Եվրոպական դատարանը շեշտել է, որ 2021 թվականի մարտի 5-ի որոշումը դեռ ուժի մեջ է և անհրաժեշտություն չկա նույն հարցի առնչությամբ նոր որոշում կայացնել:

Европейский суд по правам человека (ЕСПЧ) не принял к рассмотрению в качестве новой независимой жалобы заявление Азербайджана с требованием к Армении предоставить карты минных полей. Об этом сообщает представительство Армении в ЕСПЧ.
3 июня Евросуд уведомил правительство Республики Армения о том, что 1 и 2 июня Азербайджан подал в ЕСПЧ новую межправительственую жалобу и требование применить промежуточные меры, которые касаются требования предоставления Арменией карт предположительно заминированных территорий.
Отмечается, что ЕСПЧ рассмотрел поданную Азербайджаном данную межгосударственную жалобу как неотъемлемую часть межгосударственной жалобы, поданной в ЕСПЧ в январе 2021 года, прикрепив к последней. Таким образом, ЕСПЧ не принял обсуждаемую межправительственную жалобу как новую независимую жалобу.
В свою очередь, в начале мая правительство Армении представило в ЕСПЧ поправки к межгосударственной жалобе, поданной в ЕСПЧ 1 февраля по делу «Армения против Азербайджана», добавив ранее предъявленные требования и приобщив новых доказательства.
Касательно просьбы азербайджанской стороны о применении обеспечительной меры ЕСПЧ суд проинформировал правительство Азербайджана, что еще 5 марта этого года Евросуд вынес решение по этому же вопросу с обоснованием, что они выходит за рамки действия правила суда N39. Европейский суд подчеркнул, что решение от 5 марта 2021 года еще остается в силе, нет необходимости принимать новое решение по тому же вопросу.