Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմի փաստահավաք աշխատանքները պարզել են, որ հունիսի 6-ին` ժամը 13:30-ի սահմաններում, ադրբեջանցի զինծառայողները փորձել են գողանալ Գեղարքունիքի մարզի Վարդենիս համայնքի Վերին Շորժայի արոտավայրի հովվի (սարատեղիի բնակիչ) մոտ 20 ձի: Այդ մասին ֆեյսբուքյան իր էջում տեղեկացրել է ՄԻՊ Արման Թաթոյանը։
Դեպքը տեղի է ունեցել Վարդենիսի Վերին Շորժայի արոտավայրում, որտեղ սեզոնային՝ գարնան, ամռան և աշնան ամիսներին բնակվում են քաղաքացիական բնակիչներ և արոտավայրում արածեցնում իրենց մանր ու խոշոր եղջերավոր կենդանիներին (այս վայրերն ընդունված է անվանել սարատեղիներ):
ՄԻՊ փաստահավաք աշխատանքները շարունակաբար հաստատում են, որ ադրբեջանական զինծառայողները ՀՀ սահմանային բնակիչների նկատմամբ դրսևորում են բացահայտ հանցավոր արարքներ:
«Նրանք, փաստորեն, ուղիղ դիտավորությամբ կրակ են բացում ՀՀ քաղաքացիական բնակչության նկատմամբ` կյանքի և այլ կենսական իրավունքներից, անասնապահությամբ զբաղվելու և ընտանիքի եկամուտը վաստակելու հնարավորությունից զրկելու նպատակով:
Գեղարքունիքում ՀՀ քաղաքացիական բնակիչների նկատմամբ այս հանցավոր արարքները սկսվել են, երբ նրանք մայիսի 12-ից սկսած կեղծ քարտեզների վկայակոչմամբ ապօրինաբար ներխուժել են ՀՀ ինքնիշխան տարածք»,-ասվում է ՄԻՊ գրառման մեջ:
ՄԻՊ-ը նշել է, որ ադրբեջանական զինված ուժերի այս հանցավոր արարքները պետք է դիտարկել միասնական դիտավորության մեջ` հաշվի առնելով այն, որ նրանք նույն արարքները կատարում են նաև ՀՀ Սյունիքի մարզի սահմանային գյուղերի, ինչպես նաև Գեղարքունիքի մարզի հովիվների նկատմամբ:
Նշվում է նաև, որ ՀՀ բնակչության իրավունքների պաշտպանությունն ադրբեջանական զինված ուժերի հանցավոր արարքներից բացարձակ հրատապությամբ պահանջում է անվտանգության գոտու առկայություն:
«Այս միջադեպը ևս ակնհայտ ցույց է տալիս, թե ով է իրականում խաթարում մարդկանց անվտանգությունը տարածաշրջանում և խաղաղությունը վերականգնելու հեռանկարները»,-ասվում է հայտարարության մեջ։

7 Июнь 2021 - 07:43 AMT
Омбудсмен Армении Арман Татоян выступил с заявлением по поводу инцидент на армяно-азербайджанской границе у села Кут Гегаркуникской области.
Сотрудниками аппарата омбудсмена было выяснено, что азербайджанские военные начали стрелять, когда находившаяся на пастбище села скотина приблизилась к речке. Пастух и животные находились на суверенной территории Армении, а азербайджанские военные – на участке, на котором они вторглись на территорию республики.
По словам омбудсмена, стрельба в направлении пастуха длилась около 30 минут, пастух сумел бежать на лошади, однако, в результате выстрелов была повреждена нога животного. Азербайджанские военные в ходе инцидента украли более 80 голов скота, а 4 животных убили очередями.
Азербайджанские военнослужащие прекратили стрельбу только после ответного огня ВС Армении.
«Они открывают огонь против гражданского населения Армении с намерением лишить права на жизнь, возможности заниматься скотоводством. Все это происходит в условиях, когда с 12 мая они, ссылаясь на фальшивые карты, незаконно вторглись на суверенную территорию Армении», – отметил Татоян.
А 6 июня, в районе 13:30, азербайджанцы попытались украсть порядка 20 лошадей с пастбища Верин Шоржа общины Варденис Гегаркуникской области. В частности, порядка 20 лошадей немного приблизились к азербайджанским позициям, которые незаконно дислоцированным находятся на суверенной территории Республики Армения. Воспользовавшись ситуацией вооруженные азербайджанские военнослужащие продвинулись в направлении пастбища и попытались украсть всех лошадей.
Попытка азербайджанских военнослужащих была предотвращена лишь благодаря открытому армянскими ВС огню.
Проводимые ЗПЧ работы по сбору фактов продолжают подтверждать, что вооруженные силы Азербайджана совершают вопиющие преступные действия против приграничных жителей Армении.
Фактически, они сознательно открывают огонь по мирному населению Республики Армения, чтобы лишить его права на жизнь, других жизненно важных прав: заниматься животноводством, получать семейный доход.