Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմի փաստահավաք աշխատանքները պարզել են, որ հունիսի 6-ին` ժամը 13:30-ի սահմաններում, ադրբեջանցի զինծառայողները փորձել են գողանալ Գեղարքունիքի մարզի Վարդենիս համայնքի Վերին Շորժայի արոտավայրի հովվի (սարատեղիի բնակիչ) մոտ 20 ձի: Այդ մասին ֆեյսբուքյան իր էջում տեղեկացրել է ՄԻՊ Արման Թաթոյանը։
Դեպքը տեղի է ունեցել Վարդենիսի Վերին Շորժայի արոտավայրում, որտեղ սեզոնային՝ գարնան, ամռան և աշնան ամիսներին բնակվում են քաղաքացիական բնակիչներ և արոտավայրում արածեցնում իրենց մանր ու խոշոր եղջերավոր կենդանիներին (այս վայրերն ընդունված է անվանել սարատեղիներ):
ՄԻՊ փաստահավաք աշխատանքները շարունակաբար հաստատում են, որ ադրբեջանական զինծառայողները ՀՀ սահմանային բնակիչների նկատմամբ դրսևորում են բացահայտ հանցավոր արարքներ:
«Նրանք, փաստորեն, ուղիղ դիտավորությամբ կրակ են բացում ՀՀ քաղաքացիական բնակչության նկատմամբ` կյանքի և այլ կենսական իրավունքներից, անասնապահությամբ զբաղվելու և ընտանիքի եկամուտը վաստակելու հնարավորությունից զրկելու նպատակով:
Գեղարքունիքում ՀՀ քաղաքացիական բնակիչների նկատմամբ այս հանցավոր արարքները սկսվել են, երբ նրանք մայիսի 12-ից սկսած կեղծ քարտեզների վկայակոչմամբ ապօրինաբար ներխուժել են ՀՀ ինքնիշխան տարածք»,-ասվում է ՄԻՊ գրառման մեջ:
ՄԻՊ-ը նշել է, որ ադրբեջանական զինված ուժերի այս հանցավոր արարքները պետք է դիտարկել միասնական դիտավորության մեջ` հաշվի առնելով այն, որ նրանք նույն արարքները կատարում են նաև ՀՀ Սյունիքի մարզի սահմանային գյուղերի, ինչպես նաև Գեղարքունիքի մարզի հովիվների նկատմամբ:
Նշվում է նաև, որ ՀՀ բնակչության իրավունքների պաշտպանությունն ադրբեջանական զինված ուժերի հանցավոր արարքներից բացարձակ հրատապությամբ պահանջում է անվտանգության գոտու առկայություն:
«Այս միջադեպը ևս ակնհայտ ցույց է տալիս, թե ով է իրականում խաթարում մարդկանց անվտանգությունը տարածաշրջանում և խաղաղությունը վերականգնելու հեռանկարները»,-ասվում է հայտարարության մեջ։

The Azerbaijani military tried to steal 20 horses belonging to a shepherd from the area of Verin Shorzha in Armenia's Gegharkunik province on Sunday, June 6, Human Rights Defender Arman Tatoyan reveals. They also opened fire on another shepherd in the village of Kut and took more than 80 cattle he was grazing on Saturday.
In particular, the horses closed in on Azerbaijani positions illegally deployed on the territory of Armenia, and the Azeris walked towards the animals to try to steal them. Tatoyan said the attempted robbery was prevented only after shots were fired by the servicemen of the Armenian Armed Forces.
The day before, a shepherd in the village of Kut came under fire when grazing the livestock on grassland near the settlement. When the animals approached a stream to drink water, the Azeris began to fire on them and the shepherd, and did not stop for 30 minutes, Tatoyan said.
The shepherd managed to flee the scene on a horse whose leg was injured from a shot, but the Azeri troops stole more than 80 cattle and shot four others dead. The Defense Ministry confirmed later that the Azerbaijanis had indeed opened fire on the shepherd and ceased only after hearing the warning shots from the Armenian side.
"The criminal acts of the Azerbaijani Armed Forces are intentional, given that they commit the same against the shepherds of the Armenian border villages in the province of Syunik, as well as the residents of other villages of Gegharkunik," Tatoyan said.
"The continuous fact-finding work clearly shows that these actions of the Azerbaijani Armed Forces, which grossly violate the rights of the border residents of the Republic of Armenia, are connected with the policy of anti-Armenianism and hostility sponsored by the Azerbaijani authorities."