Բաքվում մեկնարկել է լիբանանահայ ռազմագերի Վիգեն Էուլջեկչյանի գործով նախնական դատավարությունը։
Նրան մեղադրանք է ներկայացվել «վարձկանություն», «ահաբեկչություն», «Ադրբեջանի պետսահմանի ապօրինի հատում» հոդվածներով, տեղեկացնում է Sputnik Ադրբեջանը։
Դատարանի որոշմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել կալանավորումը։
Քննությունը վարում էր Ադրբեջանի ԱԱԾ-ն։ Նախաքննությունն ավարտվել է մայիսին և գործը փոխանցվել է դատարան։
Էուլջեկչյանի դեմ մեղադրանքը կառուցվածը նրա «խոստովանական» ցուցմունքների վրա։
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ Վիգեն Էուլջեկչյանը տեղափոխվել է հիվանդանոց։ Այդ մասին նա հայտնել է իր դստերն ու մորը Կարմիր խաչի միջնորդությամբ տեղի ունեցած հեռախոսազանգի միջոցով։ Նա ասել է, որ հիվանդանոց է տեղափոխվել թիկունքի շրջանում սուր ցավերի պատճառով։
Էուլջեկչյանը գերեվարվել էր լիբանանահայ Մարալ Նաջարյանի հետ միասին։ Նրանք Գորիսից մեկնել էին Շուշի իրենց իրերը վերցնելու, և այդ ընթացքում Շուշին փաստացի գտնվել է Ադրբեջանի տիրապետության տակ։ Մարտի 10-ին Նաջարյանն ազատ էր արձակվել Միջազգային կարմիր խաչի և Լիբանանի արտաքին գործերի նախարարության ջանքերով։

The preliminary court hearing in the case of Viken Euljekjian, a Lebanese citizen of Armenian descent captured by the Azerbaijani military after the end of the war in Nagorno-Karabakh in fall 2020, is being held on Tuesday, June 8.
He was charged with "mercenary activity", "terrorism", "illegal crossing of the state border," Sputnik Azerbaijan reports.
Euljekjian is now under custody in Azerbaijan, in gross violation of the international humanitarian law. He was earlier transferred to a hospital reportedly after suffering back pains.
Asbarez recently published an interview with the Armenian prisoner of war's daughter and mother who said that Viken first entertained the idea of emigrating to Armenia and applied for citizenship in 2017, while retaining his Lebanese citizenship by birth.