Հայաստանը դիմել է ՄԻԵԴ՝ Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան, հունիսի 8-ին Ադրբեջանի կողմից գերեվարված հայ զինծառայողի հիմանարար իրավունքների ապահովման պահանջով։
Ներկայացված դիմումի նպատակն է երաշխավորել գերեվարված զինծառայողի՝ Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայով երաշխավորված կյանքի և խոշտանգումներից զերծ մնալու իրավունքների ապահովումը։
Հունիսի 8-ին, ՀՀ ԶՈւ N զորամասի պայմանագրային զինծառայող, շարքային Ա. Քաթանյանը, մառախուղի պատճառով ապակողմնորոշվելով տեղանքում, հայտնվել է Ադրբեջանի ԶՈւ վերահսկողության տակ գտնվող տարածքում։

Armenia has applied to the European Court of Human Rights to ensure respect of the fundamental human rights of the Armenian serviceman captured by the Azerbaijani forces on Tuesday, June 8, the country's Representative before the ECHR reveals.
The Ministry of Defense said a member of the Armenian military, private A. Katanyan, lost his bearings due to fog and found himself in areas currently under the control of the Azerbaijani forces.
The request submitted to the ECHR aims to ensure respect for the captive’s rights to life and prohibition of torture envisaged by the European Convention on Human Rights.