Վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը, Շիրակի մարզում հանդիպումներում անդրադառանալով գերիների խնդրին, ասել է, որ իր որդին պատրաստ է պատանդի կարգավիճակով գնալ Բաքու և որ համապատասխան մարմիններին հանձնարարվել է ադրբեջանական կողմին փոխանցել այդ առաջարկը։
«Իմ որդին պատրաստ է պատանդի կարգավիճակով գնալ Բաքու՝ մեր բոլոր գերիների վերադարձի պայմանով։ Բայց հանկարծ չմտածեք, թե սա հուսահատ քայլ է գերիների խնդիրը լուծելու համար»,-ասել է նա՝ հավելելով, որ շատ-շատ ինտենսիվ աշխատանք է տարվում։
Անդրադառնալով հունիսի 8-ին գերեվարված զինվորի վերադարձին՝ Փաշինյանն ասել է, որ դա որպես շատ դրական քայլ է որակում։
Նա նաև ասել է, որ գերիների թեմայով ամեն մի ավելորդ բառ կարող է անցանկալի զարգացումների բերել։
Ավելի վաղ, ՀՀ երրորդ նախագահ, ՀՀԿ նախագահ Սերժ Սարգսյանն Աշտարակում, ուր այցելել էր «Պատիվ ունեմ» դաշինքի թիմակիցների հետ, անդրադառնալով գերիների հարցին, ասել է՝ տեսնում ես բանակցություններով չի ստացվում, դու էլ արա՝ 10-ին, 20-ին էլ դու վերցրու ու փոխանակի: «Իր Աշոտիկին թող տա, փոխարենը 20-25 հոգի ստանա, այն ժամանակ ինքն ամեն օր դրանով կզբաղվի․․․ Միշտ իր երեխաներին օգտագործել է իր փիառի համար, գոնե այս պարագայում օգուտ կունենանք, մի քանի տասնյակ զինվոր հետ կվերադառնա»,- ասել էր նա:

Acting Prime Minister Nikol Pashinyan is ready to exchange his son Ashot for all the Armenians captured by Azerbaijan during and after the end of the war in Nagorno-Karabakh. Pashinyan made the remarks in response to criticism from the country's ex-President Serzh Sargsyan.
Sargsyan offered Pashinyan to exchange his son for the captives, maintaining that only then would Pashinyan be dealing with the issue of the return of Armenian prisoners of war on a daily basis.
"I officially say to [President of Azerbaijan Ilham] Aliyev: I offer my son in exchange for all the prisoners of war," Pashinyan said, adding that he will be waiting for Baku's reaction.
So far, more than 70 Armenian PoWs have returned home. Azerbaijani President Ilham Aliyev claims that persons still being kept in Baku are not prisoners of war but “terrorists and saboteurs”. Officials and human rights advocates from the Armenian side, however, maintain Azerbaijan is still holding hundreds of people hostage, pledging to submit evidence proving the capture of said persons to international agencies and courts. At least 19 of the hundreds of Armenian captives have been tortured and killed,, according to the defenders of the rights of Armenian captives in the European Court of Human Rights, Artak Zeynalyan and Siranush Sahakyan. Four of them were women.