ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենը Սենատի արտաքին գործերի հանձնաժողովում հայտարարել է, որ ԱՄՆ-ն շարունակում է ուսումնասիրել Ադրբեջանին օգնություն, այդ թվում՝ ռազմական աջակցություն տրամադրելու նպատակահարմարությունը՝ հաշվի առնելով, որ լարվածությունը Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ պահպանվում է։
Լսումների ժամանակ հանձնաժողովի նախագահ Ռոբերտ Մենենդեսն ասել է, որ հիասթափված է վարչակազմի որոշումից, որով երկարացվեց 907-րդ ուղղման կասեցումը, որն արգելում է ռազմական աջակցության տրամադրումն Ադրբեջանին։
«Հիմա Ադրբեջանը միանգամայն անպատիժ է գործում՝ խախտելով ՀՀ տարածքային ինքնիշխանությունը սահմանային հարցում, հրաժարվելով ազատել գերիներին։ Կարծում եմ, որ, հրաժարվելով 907-րդ ուղղման կիրառումից, մենք կանաչ լույս տվեցինք Ադրեջանին»,- ասել է նա, տեղեկացնում է Ամերիկայի Հայ դատի հանձնախումբը։
Հանձնախմբի գործադիր տնօրեն Արամ Համբարյանը, իր հերթին, ասել է, որ Կոնգրեսում իրենց դաշնակիցների օգնությամբ պահանջում են անհապաղ կասեցնել ցանկացած ռազմական օգնություն Ադրբեջանին։

США продолжат рассматривать вопрос о целесообразности дальнейшего предоставления Азербайджану различных видов помощи, включая военную, в свете сохранения напряженности в зоне конфликта вокруг Нагорного Карабаха. Об этом заявил госсекретарь США Энтони Блинкен.
Вопрос об оказании Вашингтоном содействия Баку был затронут на слушаниях с участием главы американского внешнеполитического ведомства. Они состоялись в комитете по иностранным делам Сената Конгресса США. Председатель комитета Роберт Менендес (демократ, от штата Нью-Джерси) заявил, что разочарован решением администрации США в порядке исключения продолжить оказание помощи правительству Азербайджана, в том числе военной, на фоне агрессии Азербайджана в отношении Нагорного Карабаха.
«Мы должны будем продолжать рассматривать это», – сказал в ответ Менендесу Блинкен.
«Я активно работал над этим. Особенно над возвращением пленных, взаимодействием по переговорам с целью подлинного урегулирования (конфликта в Нагорном Карабахе)», – добавил он. От других комментариев Блинкен воздержался.
Ранее президент США Джо Байден продлил приостановку 907-й поправки к «Акту в поддержку свободы», разрешающей прямую помощь от США правительству Азербайджана.