Նախընտրական քարոզարշավի ընթացքում Ադրբեջանում ապօրինի պահվող գերիների վերադարձի հարցերը շահարկելն անթույլատրելի է` այն էլ խոսելով այլ մարդկանցով գերիների փոխանակումների ու փոխանակվելու պատրաստակամության մասին: Այդ մասին ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է Մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը՝ պահանջելով դադարեցնել գերիներին վերադարձի շահարկումը։
«Ակնհայտ է, որ նման բան տեղի ունենալ չի կարող, իսկ շահարկումները միայն ավելացնում են լարվածությունը երկրում և ավելի են բարդացնում գերիների վերադարձը. այդ կերպ ադրբեջանական իշխանությունների համար պարզապես բարձրացվում է գերիների վերադարձի «գինը»: Եվ, իհարկե, դա բացահայտ անհարգալից վերաբերմունքի է գերիների ու նրանց ընտանիքների անդամների, նրանց զգացմունքների նկատմամբ:
Ուստի, բոլորից պահանջում եմ ամբողջությամբ դադարեցնել գերիներին վերադարձի հարցերի շահարկումը:
Պետք է ոչ թե շահարկումներով բարդացնել գործընթացը, այլ իրական ջանքեր ներդնել Ադրբեջանում անօրինական գերության մեջ գտնվող մեր հայրենակիցների վերադարձի համար»,-ասվում է գրառման մեջ:
ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանն, անդրադառնալով գերիների հարցին, ասել է՝ տեսնում ես բանակցություններով չի ստացվում, դու էլ արա՝ 10-ին, 20-ին էլ դու վերցրու ու փոխանակի: «Իր Աշոտիկին թող տա, փոխարենը 20-25 հոգի ստանա, այն ժամանակ ինքն ամեն օր դրանով կզբաղվի․․․ Միշտ իր երեխաներին օգտագործել է իր փիառի համար, գոնե այս պարագայում օգուտ կունենանք, մի քանի տասնյակ զինվոր հետ կվերադառնա»,- ասել է նա:
Ի պատասխան վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանն ասել է, որ իր որդին պատրաստ է պատանդի կարգավիճակով գնալ Բաքու և որ համապատասխան մարմիններին հանձնարարվել է ադրբեջանական կողմին փոխանցել այդ առաջարկը։

9 Июнь 2021 - 13:03 AMT
Недопустимо спекулировать на возвращении незаконно удерживаемых в Азербайджане армянских пленных во время избирательной кампании в Армении, тем более говоря об обмене пленными с другими людьми и их готовности к обмену. Такое заявление сделал омбудсмен Армении Арман Татоян.
Ранее экс-президент Армении Саргсян предложил обменять на пленных сына и.о. премьера Никола Пашиняна, заявив, что в таком случае Пашинян ежедневно будет заниматься вопросом возвращения армянских военнопленных. «Пусть своего Ашотика обменяет на 20–25 солдат, удерживаемых в Азербайджане», – заявил Саргсян. В ответ на это Пашинян заявил, что готов обменять своего сына Ашота на армянских пленных, удерживаемых в Азербайджане. Во время своего визита в Ширакскую область 9 июня Пашинян подтвердил свою готовность и заявил, что Армения обратится к Азербайджану по данному вопросу.
«Очевидно, что подобного не может быть, а спекуляции только повышают напряженность в стране и усложняют возвращение пленных: тем самым для азербайджанских властей просто повышается «цена» возвращения. И, конечно, это очевидно неуважительное отношение к пленным и членам их семей, их чувствам», – заявил омбудсмен.
Он потребовал у всех политических сил полностью прекратить спекулировать вопросом возвращения пленных.
Омбусдмен подчеркнул, что нужно не усложнять процесс спекуляциями, а приложить реальные усилия для возвращения армянских пленных.