Միջազգային իրավապաշտպան Freedom House կազմակերպությունը կիսում է Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպանի մտահոգությունները նախընտրական շրջանում հայաստանյան քաղաքական գործիչների կողմից օգտագործվող բռնություն ու ատելություն պարունակող խոսքի վերաբերյալ: Այդ մասին ֆեյսբուքյան իր էջում տեղեկացրել է ՄԻՊ Արման Թաթոյանը։
Freedom House-ի բնորոշմամբ՝ սա նպաստում է կործանարար բևեռայնացմանն ու ատելության խոսքի տարածմանը, քանի դեռ Հայաստանը վերականգնվում է Լեռնային Ղարաբաղի պատերազմից ու պատրաստվում է պատմական խորհրդարանական ընտրություններին:
Մարդու իրավունքների պաշտպանը կրկին կոչ է անում բոլոր կուսակցություններին զերծ մնալ բռնության ու ատելության հռետորաբանությունից։
«Ընտրություններն ինքնին ժողովրդավարական գործընթացի բաղկացուցիչ մաս են և պետք է ուղղված լինեն երկրում համերաշխության վերականգնման ու իրավունքի գերակայության հաստատմանը»,-ասվում է գրառման մեջ։
Ավելի վաղ Մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը հայտարարել էր, որ նախընտրական քարոզարշավի ամբողջ ընթացքում բոլոր քաղաքական ուժերը պետք է բացառեն վիրավորանքն ու հայհոյանքը, ատելության ու բռնության հետ առնչվող ցանկացած խոսք:

10 Июнь 2021 - 14:22 AMT
Международная правозащитная организация Freedom House разделяет обеспокоенность омбудсмена Армении в связи с элементами ненависти и насилия, содержащимися в предвыборных речах армянских политиков. Об этом сообщает омбудсмен РА Арман Татоян.
По оценке Freedom House, это способствует поляризации в обществе и тиражированию ненависти, в то время как Армения восстанавливается после войны в Арцахе и готовится к историческим парламентским выборам.
Омбудсмен Армении вновь призывает все политические партии воздерживаться от риторики насилия и ненависти.
«Выборы сами по себе являются составной частью демократического процесса и они должны быть направлены на восстановление солидарности и утверждение превосходства права», – говорится в сообщении.
Внеочередные выборы в парламент Армении назначены на 20 июня. В стране проходит предвыборная кампания.