Մայիսի 27-ին Ադրբեջանի կողմից գերեվարված 6 հայ զինծառայողի հիմանարար իրավունքների պաշտպանության մասին ՀՀ կառավարության դիմումին ի պատասխան՝ հունիսի 8-ին Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը (ՄԻԵԴ) արձանագրել է, որ նշված զինծառայողների նկատմամբ ուժի մեջ է 2020-ի նոյեմբերի 3-ի միջնակյալ միջոց կիրառելու որոշումը, այնպես ինչպես մյուս գերեվարված և պահվող քաղաքացիական անձանց նկատմամբ:
Միաժամանակ Եվրոպական դատարանի որոշման հիման վրա Ադրբեջանի կողմից տրամադրվել են զինծառայողների առողջական վիճակին վերաբերող փաստաթղթերը, ինչպես նաև վերջիններիս առաջադրված մեղադրանքները:
Եվրոպական դատարանը նույն օրը մերժել է նաև Ադրբեջանի դիմումը, որով վերջինս պահանջել էր վերացնել իր կողմից գերեվարումը չհաստատված անձանց նկատմամբ կիրառված միջանկյալ միջոցները: Վերջիններս շարունակում են մնալ ուժի մեջ:

Baku has provided medical documents on the health conditions of all six Armenian servicemen who were captured by the Azerbaijani military in the province Syunik on May 27, Armenia's Representative before the ECHR reports.
In response to the Armenian Government’s request on the protection of the rights of six prisoners of war, the European Court of Human Rights has reiterated that the decision (3 November 2020) to apply interim measures against Azerbaijan still stands and equally applies to all prisoners of war and civilian captives.
In addition, the European Court rejected the Azerbaijani Government’s request to lift the interim measures adopted in respect of individuals not confirmed as captives by Azerbaijan. In this connection the Court has decided that those interim measures should remain in force.