Չեխիայի խորհրդարանի արտաքին հարաբերությունների կոմիտեն բանաձև է ընդունել` պահանջելով անհապաղ ազատ արձակել հայ գերիներին,, տեղեկացնում է այդ երկրում ՀՀ դեսպանությունը։
Նշվում է, որ բանաձևն ընդունվել է արտաքին գործերի փոխնախարար Մարտին Պովեյշիլի հիմնավորման, Յիրժի Կոբզայի կողմից ուղարկված զարգացումների մասին տեղեկանքի հիման վրա։
Նշվում է նաև, որ բանավեճից հետո Արտաքին հարաբերությունների կոմիտեն, նկատի ունենալով, որ 2021 թ. մարտի 19-ին Human Rights Watch-ը հաղորդել է, որ Ադրբեջանի անվտանգության և զինված ուժերը բռնություն են գործադրում հայ ռազմագերիների նկատմամբ, ենթարկում դաժան ու նվաստացուցիչ վերաբերմունքի և խոշտանգումների․
«I. Կոչ է անում անհապաղ և անվերապահորեն ազատել հակամարտության ընթացքում և դրանից հետո գերեվարված բոլոր հայ ռազմական և քաղաքացիական գերիներին, և կոչ է անում Ադրբեջանին հետագայում զերծ մնալ կամայական կալանքներից: Հակամարտության կողմերին հորդորում է ամբողջությամբ պահպանել 2020 թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հրադադարը, որը նախատեսում է ռազմագերիների, պատանդների և այլ կալանավորվածների, ինչպես նաև՝ զինված հակամարտության ընթացքում զոհված անձանց աճյունների փոխանակում:
II. Ցավում է Լեռնային Ղարաբաղում Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև վերջին պատերազմի ընթացքում տեղի ունեցած բռնությունների համար։ Իր համերաշխությունն է հայտնում զոհերին և նրանց ընտանիքներին։ Ցավում է հրադադարի ռեժիմի խախտման համար, ինչը հանգեցրել է մարդկային հետագա տառապանքների, մարդկային կորուստների և ավերածությունների։ Դատապարտում է խաղաղ բնակչության դեմ ուղղված բոլոր հարձակումները և հիշեցնում, որ պետությունները միջազգային մարդասիրական իրավունքի ներքո պարտավոր են պաշտպանել խաղաղ բնակիչների կյանքը։
III. Անհրաժեշտ է համարում, որպեսզի Ադրբեջանի կառավարությունը տրամադրի զինված հակամարտության համատեքստում գերության մեջ գտնվող բոլոր անձանց սպառիչ ցուցակները և տրամադրի տեղեկություններ նրանց գտնվելու վայրի և նրանց առողջության մասին, ներառյալ՝ տեղեկություններ գերության մեջ մահացածների մասին։
IV. Անհրաժեշտ է համարում, որ Ադրբեջանի կառավարությունը հայ գերիների հարցում լիովին համագործակցի Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի հետ և կատարի դատարանի նախնական վճիռները, որոնցով Ադրբեջանին պարտավորեցրել է մանրամասն տեղեկատվություն տրամադրել գերիների պահման պայմանների, նրանց առողջական վիճակի և նրանց վերադարձի համար ձեռնարկված միջոցառումների մասին։
«V. Մենք խնդրում ենք Չեխիայի Հանրապետության կառավարությանը Եվրամիության շրջանակներում, ՄԱԿ-ում և այլ միջազգային կազմակերպություններում գործել վերոնշյալ ոգով»,-ասվում է բանաձևում։

11 Июнь 2021 - 12:50 AMT
Комиссия по иностранным отношениям парламента Чехии приняла постановление с требованием немедленного освобождения пленных армян. Об этом сообщает посольство РА в Чехии.
Отмечается, что постановление принято на основании обоснования замминистра иностранных дел Мартина Повейшила. Сообщается, что после обсуждения Комитет по иностранным отношениям, имея в виду, что 19 марта Human Rights Watch сообщила, что азербайджанские военные применяли насилие в отношении армянских военнопленных, подвергали их жестокому и унижающему достоинство обращению и пыткам:
«1. Призывает к немедленному и безоговорочному освобождению всех армянских военных и гражданских пленных, захваченных в ходе конфликта, и призывает Азербайджан воздерживаться от произвольного задержания в будущем. Призывает стороны конфликта полностью соблюдать трехстороннее прекращение огня от 9 ноября 2020 года, которое предусматривает обмен военнопленными, заложниками и другими задержанными, а также телами погибших в ходе вооруженного конфликта.
2. Сожалеет о насилии в Нагорном Карабахе во время недавней войны между Арменией и Азербайджаном. Выражает солидарность с жертвами и их семьями. Сожалеет о нарушении режима прекращения огня, которое привело к дальнейшим человеческим страданиям, человеческим жертвам и разрушениям. Осуждает все нападения на мирных жителей; напоминает, что государства обязаны защищать жизнь гражданских лиц в соответствии с международным гуманитарным правом.
3. Считает необходимым, чтобы правительство Азербайджана представило полные списки всех задержанных в контексте вооруженного конфликта; предоставило информацию об их местонахождении, их здоровье, включая информацию о погибших в плену.
4. Считает необходимым, чтобы правительство Азербайджана в полной мере сотрудничало с Европейским судом по правам человека в вопросе армянских пленных, выполняло предварительные постановления суда, который обязывает Азербайджан предоставить подробную информацию об условиях содержания под стражей, их здоровье и мерах по их возвращению.
5. Мы просим правительство Чешской Республики действовать в духе Европейского Союза, Организации Объединенных Наций и других международных организаций», – говорится в резолюции.