«Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության անդամների, այդ թվում՝ ԲՏԱ նախկին նախարար Հակոբ Արշակյանի կողմից Արաբկիր վարչական շրջանում նախընտրական բուկլետներ բաժանելու ընթացքում տեղի ունեցած ծեծկռտուքի դեպքով հարուցվել է քրեական գործ։
ՀՀ ոստիկանության հասարակայնության հետ կապերի և լրատվության վարչությունից հայտնել են, որ ոստիկանության Արաբկիրի բաժնում տեղեկություն է ստացվել, թե Ղափանցյան փողոցի 4 հասցեի մոտ իրականացրել են քարոզարշավ, որտեղ վիճաբանություն և ծեծկռտուք է եղել, տեղեկացնում է «Փաստինֆոն»։
Ոստիկանությունից հայտնել են, որ հարուցված քրգործն ուղարկվել է ՔԿ՝ նախաքննության։
Փաստի առթիվ հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 149.1-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 3-րդ և 4-րդ կետերի հատկանիշներով, այն է՝ մի խումբ անձանց կողմից նախընտրական քարոզչություն կատարելուն որևէ եղանակով խոչընդոտելը, որը զուգորդվել է բռնություն գործադրելով կամ դա գործադրելու սպառնալիքով։
Հունիսի 10-ին «Քանաքեռ ՀԷԿ»-ի տարածքում նախընտրական բուկլետներ են փորձել բաժանել ՔՊ-ականները, որոնց մոտեցել է տարեց տղամարդ և ասել, որ այդ տարածքում բուկլետ չբաժանեն, այդտեղ ընտրողներ չունեն, ինչին ի պատասխան, ըստ շրջանառվող լուրերի, ՔՊ-ականները՝ ԲՏԱ նախկին նախարար Հակոբ Արշակյանի ղեկավարությամբ, վիրավորել են տարեց տղամարդուն։ Դեպքին միջամտել են տարածքում ապրող մի քանի երիտասարդներ, որոնք ծեծի են ենթարկել ՔՊ-ականներին՝ տարեց տղամարդուն վիրավորելու համար։ Ըստ շրջանառվող լուրերի՝ Հակոբ Արշակյանը թեթև վնասվածքներ է ստացել, իսկ մյուս ՔՊ-ականները տեղափոխել են «Իզմիրլյան» ԲԿ, նրանցից մեկը կոտրվածքներ է ստացել։

Уголовное дело возбуждено по факту драки в ходе раздачи членами партии «Гражданский договор» и.о. премьер-министра Армении Никола Пашиняна во главе с экс-министром высокотехнологической промышленности РА Акопом Аршакяном буклетов в ереванском районе Арабкир.
В полиции Армении сообщили, что 9 июня в арабкирский отдел ведомства поступило сообщение о ссоре и потасовке в ходе агиткампании в окрестностях улицы Хапанцяна. По факту возбуждено уголовное дело по пунктам 3 и 4 части 3 статьи 149.1 (воспрепятствование группой лиц проведению избирательной кампании, сопровождающееся применением насилия или угрозой ее применения) УК РА, пишет «ФактИнфо».
Так, на территории ГЭС «Канакер-Зейтун» члены партии Пашиняна пытались раздать предвыборные буклеты. К ним подошел пожилой мужчина и заявил им, чтобы они этого не делали, потому что избирателей у них в этом районе нет. В ответ, согласно муссируемым слухам, члены ГД во главе с бывшим министром высокотехнологической промышленности Акопом Аршакяном, оскорбили пожилого мужчину.
В инцидент вмешались несколько молодых людей, проживающих в этом районе. Они избили членов партии «Гражданский договор». Согласно муссируемым слухам, Акоп Аршакян получил легкие травмы, а остальные его соратники были госпитализированы в медцентр «Измирлян». У одного из них переломы.
В полиции сообщили, что уголовное дело направлено в СК для производства предварительного расследования.