Ավստրալիայի արտաքին գործերի նախարար Մերիս Փեյնը հաստատել է կառավարության դիրքորոշումը Հայոց ցեղասպանության հարցում՝ հայտարարելով, որ այն «ուսումնասիրվում է», տեղեկացնում է այդ երկրի Հայ դատի հանձնախումբը (ANC-AU)։
Ավստրալիան դեռևս պաշտոնապես չի ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը։ Մինչդեռ ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենն ապրիլի 24-ի իր ուղերձում կիրառեց ցեղասպանություն եզրույթը, ինչը պատմական իրադարձություն դարձավ։
Հունիսի 3-ին ավստրալացի սենատոր Փեննի Վոնգը, որն ընդդիմության առաջնորդն է Սենատում, հարցրել է, թե ինչպես է «կառավարությունն արձագանքում նախագահ Բայդենի հայտարարությանը Հայոց ցեղասպանության մասին»։
Ի պատասխան Փեյնը հայտարարել է, որ Ավստրալիայի դիրքորոշումը բարձրաձայնվել է այդ երկրի վարչապետի ապրիլի 24-ի ուղերձում։
«Դա մի հարց է, որը մենք ուսումնասիրում ենք»,- ասել է նախարարը։
«Մենք ուսումնասիրում ենք այլ երկրների գործողություններն այդ հարցում և նաև նրանց ենք ներգրավում․․․ Վարչապետի հայտարարությունը մի քայլ առաջ էր նրա նախորդ հայտարարություններից»,- ասել է Փեյնը՝ աջակցություն հայտնելով Ավստրալիայում բնակվող հայերի, ասորիների և հույների ջանքերին, որոնք կոչ են անում դաշնային կառավարությանը ճանաչել Ցեղասպանությունը։
Ավստրալիայի Հայ դատի հանձնախումբը շնորհակալություն է հայտնել սենատոր Փեննի Վոնգին այդ հարցը բարձրացնելու և նախարար Փեյնին այն հաստատումի համար, որ կառավարության քաղաքականությունը վերանայվում է այդ հարցում արդարության և ճշմարտության հաստատման միջազգային միտումների լույսի ներքո։

Министр иностранных дел Австралии Мэрис Пейн подтвердила позицию правительства Австралии в отношении Геноцида армян, заявив, что она «рассматривается». Об этом сообщает Армянский национальный комитет Австралии (ANC-AU).
Австралия пока официально не признала Геноцид армян. Между тем президент США Джо Байден 24 апреля, в День памяти жертв Геноцида армян, произнес термин «геноцид» в своем обращении, что стало историческим событием.
3 июня австралийский сенатор Пенни Вонг, лидер оппозиции в Сенате, спросила «о реакции правительства на заявление президента Байдена в День памяти армян».
В ответ на это Пейн заявила, что позиция Австралии была озвучена в послании премьер-министра этой страны 24 апреля.
«Это вопрос, который мы рассматриваем», – добавила министр.
«Мы изучаем действия других стран по этому вопросу и также привлекаем их к рассмотрению… Заявление премьер-министра было на шаг впереди заявлений, которые он делал ранее», – отметила Пейн, выразив сочуствие усилиям австралийских армян, ассирийцев и греков, призывающих к федеральному признанию Геноцида.
Армянский национальный комитет Австралии выразил благодарность сенатору Пенни Вонг за поднятие этих вопросов и министру Мэрис Пейн за подтверждение того, что политика правительства пересматривается в свете местной пропаганды и международных тенденций к установлению истины и справедливости по этому вопросу.