Gallup International Association-ի Հայաստանում լիիրավ անդամ Էմ Փի ՋԻ ՍՊԸ ընկերությունը հրապարակել է վերջին հարցման արդյունքները, որոնք համաձայն «Հայաստան» դաշինքը 0․3 տոկոսով առաջ է անցել «Քաղաքացիական պայմանագրից»։ Հարցին` եթե ընտրությունները տեղի ունենային այս պահին, որ ուժի օգտին կքվեարկեիք, 24.1 տոկոսը նշել է «Հայաստան» դաշինքը, 23.8 տոկոսը` «Քաղաքացիական պայմանագիրը»։
«Նախորդ շաբաթվա հարցումների համեմատ «Հայաստան» դաշինքի ցուցանիշն աճել է 3.5 տոկոսով, և այն բարձրացել է առաջին տեղը, իսկ «Քաղաքացիական պայմանագրինը»` 1.4 տոկոսով»,- ասել է «Էմ Փի ՋԻ» ընկերության տնօրեն Արամ Նավասարդյանը, տեղեկացնում է Sputnik Արմենիան։
Երրորդ տեղում «Պատիվ ունեմ» դաշինքն է` 7.4 տոկոսով, չորրորդը` ԲՀԿ–ն` 3.7 տոկոսով, 5-րդը` ԼՀԿ–ն` 3.1 տոկոսով։
Հաջորդը Շիրինյան-Բաբաջանյան դաշինքն է 2.5 տոկոսով, հետո «Հանրապետություն» կուսակցությունը` 2.3 տոկոսով, Ազգային դեմոկրատական բևեռը` 0.8 տոկոսով, ՀԱԿ-ը` 0.8 տոկոսով, «Հայոց հայրենիք» կուսակցությունը` 0.7%, «5165» շարժումը` 0.7%, «Մեր տունը Հայաստանն է» կուսակցությունը` 0.5%, Արդար Հայաստանը` 0.4%, Ինքնիշխան Հայաստանը` 0.3%, քաղաքացու որոշումը` 0.2%։ Մնացած 10 քաղաքական ուժը միասին ստացել են հարցվածների ձայների 1.1 տոկոսը։
Հանրության կողմից ամենաբարձր գնահատականի արժանացել է ՀՀ ՄԻՊ Արման Թաթոյանը (3․8 բալ)։
Մյուսները 5 բալանոց համակարգում չեն հաղթահարել անգամ 50 տոկոսի շեմը. ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը ստացել է 2.5 բալ, «Հայաստան» դաշինքի առաջնորդ, երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանն ու ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանը` 2.3-ական բալ, ԲՀԿ առաջնորդ Գագիկ Ծառուկյանը` 2.1 բալ, ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանը, «Հանրապետություն» կուսակցության նախագահ Արամ Սարգսյանը, ԼՀԿ նախագահ Էդմոն Մարուքյանը` 1.8-ական բալ, ՀՀ առաջին նախագահ, ՀԱԿ առաջնորդ Լևոն Տեր– Պետրոսյանը` 1.6 բալ և ամենացածր գնահատականը` 1.5 բալ, ստացել է «Պատիվ ունեմ» դաշինքի առաջնորդ Արթուր Վանեցյանը։
Հարցվածների 9.2 տոկոսը հարցին պատասխանել է «ոչ մեկին», 8.9 տոկոսը դժվարացել է պատասխանել, իսկ 9.9-ը՝ հրաժարվել է։
ՔՊ-ն գյուղերում ստացել է հարցվածների ձայների մոտ 33 տոկոսը, մարզային քաղաքներում` 24.1, Երևանում` 16.2 տոկոսը։
«Հայաստան» դաշինքը, հակառակը` Երևանում ստացել է հարցվածների 27.5 տոկոս ձայները, մարզային քաղաքներում` 25.9, գյուղերում` 18.3։
«Պատիվ ունեմ» դաշինքի վարկանիշը ևս բարձր է Երևանում` 9.3 տոկոս, մարզային քաղաքներում` 7.9, իսկ գյուղերում` չափազանց ցածր։

За блок «Армения» Роберта Кочаряна готовы проголосовать 24.1% респондентов, принявших участие в опросе Gallup International Аssociation, а за партию «Гражданский договор» и.о. премьер-министра Армении Никола Пашиняна – 23.8%. Таким образом с небольшим отрывом блок Кочаряна пока лидирует. Об этом заявил журналистам глава армянского представительства Gallup Арам Навасардян, представляя результаты последнего опроса, который проводился во всех регионах Армении и в столице с 7 по 10 июня. Всего было опрошено 1103 респондента.
Если бы выборы проводились в ближайшее воскресенье, то картина была бы именно такая, добавил Навасардян, пишет Sputnik Армения.
Третье место занимает блок «Честь имею» Артура Ванецяна, за него готовы отдать свой голос 7.4% избирателей. Партия «Процветающая Армения» Гагика Царукяна получила бы 3.7% , партия «Просвещенная Армения» Эдмона Марукяна – 3.1%, блок «Ширинян-Бабаджанян» – 2.5%, партия «Республика» Арама Саркисяна – 2.3%, партия «Национально-демократический полюс» – 0.8%.
Голосовать на выборах будут 53.9% респондентов, 10.3% – скорее всего примут участие в голосовании. 12.8% скорее не примут участия в выборах, 22.7% не пойдут голосовать, 0.4% затруднились ответить на этот вопрос, 9.2% ни за кого не собираются голосовать, 9.2% опрошенных отметили, что проголосуют против всех.
При этом 61.7% респондентов назвали внутриполитическую ситуацию в стране напряженной, 26.6% – скорее напряженной, 7.3% считают, что атмосфера уже разрядилась. Еще 3.5% считают, что все в порядке. Таким образом, около 11% населения считают ситуацию стабильной.