ՀՀ երկրորդ նախագահ, «Հայաստան» դաշինքի վարչապետի թեկնածու Ռոբերտ Քոչարյանը, Դիլիջանում ընտրողների հետ հանդիպմանն անդրադառնալով 44-օրյա պատերազմից հետո ԼՂ –ում ստեղծված վիճակին, վստահություն է հայտնել, որ Հադրութը հնարավոր է վերադարձնել իրավական ճանապարհով ։
«Շուշին վերադարձնելու գործում վստահ եմ կիսով չափ։ Այդ հարցի լուծումն իրավական ճանապարհով նախկին ԼՂԻՄ-ի սահմանների շրջանակում հնարավոր է»,-ասել է նա՝ հավելելով, որ կան համապատասխան փաստարկներ, սակայն սխալ կլինի այդ մասին խոսել թույլ վիճակում։
Նա նշել է, որ այդ հարցին կարելի է անդրադառնալ 2-3 տարուց՝ երբ Հայաստանը վերականգնվի։
«Լուրջ բանակցություններ վարելու համար պետք է վերականգնվել և կարգավորել հարաբերությունները դաշնակիցների հետ: Դրանից անմիջապես հետո կտեսնեք, որ նշված հարցերի լուծումը հնարավոր է: Չեմ տեսնում, որ ինչ-որ մեկն այդ հարցը կարողանար լուծել ավելի լավ, քան ես»,-ասել է նա։

Второй президент Армении, кандидат в премьер-министры от блока «Армения» Роберт Кочарян выразил уверенность в возможности возвращения армянской стороне оккупированного Азербайджаном карабахского Гадрута, а по части Шуши Кочарян уверен наполовину. Такое заявление он сделал 13 июня в рамках предвыборной агитации в городе Дилижан Тавушской области РА.
«В вопросе возвращения Шуши я уверен наполовину. Решение этого вопроса правовым путем в рамках границы бывшего НКАО возможно и для этого есть соответствующие аргументы», – отметил Кочарян.
«Но чтобы вести такие серьезные переговоры, нужно восстановиться и урегулировать отношения с союзниками. Сразу после этого вы увидите, что решение указанных вопросов возможно. Не вижу, чтобы кто-то этот вопрос мог решить лучше, чем я. Что касается решения проблем переселенцев из Арцаха в краткосрочной перспективе, то сейчас реализуются программы по обеспечению жильем», – отметил он.