Վրաստանի փոխվարչապետ, արտաքին գործերի նախարար Դավիթ Զալկալիանին, անդրադառնալով 15 հայ գերու վերադարձին ականապատման քարտեզի դիմաց, հայտարարել է, որ Վրաստանի իշխանությունները 2-3 ամիս շարունակ աշխատել են Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև համաձայնության գալու համար, տեղեկացնում է «Ալիք մեդիան»։
«Վերջին 2-3 ամսվա ընթացքում մենք շատ ակտիվ ենք եղել մեր հիմնական ռազմավարական գործընկերոջ հետ` այս արդյունքին հասնելու համար: Ես շատ ուրախ եմ, որ այսօր մենք ունենք այդպիսի արդյունք և ևս մեկ անգամ ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել, առաջին հերթին, մեր ռազմավարական գործընկերներին` Ադրբեջանին և Հայաստանին, որոնք շատ լավ գիտակցեցին, որ անհրաժեշտ է ընդառաջ քայլեր անել` տարածաշրջանում երկկողմ խաղաղություն և կայունություն հաստատելու համար», – ասել է Զալկալիանին:
Վրաստանի արտգործնախարարը հույս է հայտնել, որ համագործակցության արդյունքում ձեռք բերված փորձը հիմք կհանդիսանա ինչպես մարդասիրական, այնպես էլ այլ կարևոր հարցերի լուծման նոր ձևաչափ ստեղծելու համար:
Ադրբեջանը Հայաստանին է հանձնել 15 գերեվարված զինվորի՝ ԼՂ Ակնայի (Աղդամ) շրջանի ականապատ դաշտերի քարտեզների դիմաց: Գործարքի պայմանները համաձայնեցվել են` Վրաստանի վարչապետ Իրակլի Ղարիբաշվիլիի ակտիվ միջնորդությամբ: Գործընթացին ներգրավված է եղել նաև ԱՄՆ պետքարտուղարի ` Եվրոպայի և Եվրասիայի հարցերով ժամանակավոր պաշտոնակատար Ֆիլիպ Ռիքերը:

Грузия работала последние 2-3 месяца как с США, так и с Арменией и Азербайджаном над вопросом передачи 15 военных. Об этом сообщил вице-премьер Грузии, глава МИД Давид Залкалиани.
Азербайджан передал Армении 15 задержанных военных в обмен на карты минных полей в Агдамском районе Нагорного Карабаха. Условия сделки были согласованы при активной фасилитации премьер-министра Грузии Ираклия Гарибашвили. К процессу также был подключен исполняющий обязанности заместителя госсекретаря США по вопросам Европы и Евразии Филипп Рикер.
«В течение последних 2-3 месяцев мы очень активно работали с нашим главным стратегическим партнером (США) для того, чтобы этот результат настал. Я очень рад, что сегодня у нас есть такой итог и еще раз хочу поблагодарить в первую очередь наших стратегических партнеров Азербайджан и Армению, которые очень хорошо осознали, что необходимо сделать встречные шаги для установления долгосрочного мира и стабильности в регионе», – сказал Залкалиани, передает пресс-служба грузинского правительства.
Залкалиани также добавил, что премьер-министр Грузии Ираклий Гарибашвили круглосуточно поддерживал связь с американскими партнерами для достижения результата.