ՀՀ նախկին վարչապետ Կարեն Կարապետյանը հայտարարություն է տարածել` աջակցություն հայտնելով ՀՀ երկրորդ նախագահ, «Հայաստան» դաշինքի վարչապետի թեկնածու Ռոբերտ Քոչարյանը և նշելով, որ վերջինս կարող է երկիրը հանել ստեղծված իրավիճակից։
Կարապետյանը նշել է, որ ընտրությունները չափազանց կարևոր են Հայաստանի ապագայի համար, քանի որ պատերազմի հետևանքով մեր երկիրը հայտնվել է խորը ճգնաժամի մեջ, որի ընթացքը կասեցնելը հրատապ է, տեղեկացնում է Sputnik Արմենիան։
«Պետք է փաստել, որ բանակի մարտունակությունն էապես նվազել է, խարխլված է Հայաստանի ու Արցախի անվտանգության ողջ համակարգը, ավելացել են լրջագույն սոցիալական խնդիրներ, որոնք պահանջում են բոլոր հնարավոր ռեսուրսների մոբիլիզացիա։ Ավելին, առկա է պետության դերի աղավաղում, քաղաքական դիսկուրսը իջեցված է կենցաղային մակարդակի, պետական համակարգը գործում է իմպուլսիվ և ոչ համակարգային։
Ունենք նաև սփյուռքի հետ հարաբերությունների, արժեքային համակարգի և ազգային գաղափարախոսության ճգնաժամ և բազմաթիվ այլ խնդիրներ:
Պետք է`
արագորեն վերականգնել մեր անվտանգության համակարգը,
մեր երկրում ու տներում հաստատել հանդուրժողականություն և հանգստություն,
արտաքին քաղաքական հարաբերություններում ունենալ կանխատեսելի և վստահելի գործընկերոջ համբավ,
իրականացնել արդյունավետ հակաճգնաժամային քայլեր` բարեկեցիկ կյանքի նախադրյալներ ստեղծելու համար,
վերագործարկել պետական արդյունավետ կառավարման համակարգը,
վերանայել սփյուռքի հետ հարաբերությունները` լոկ օգնողից այն վերածելով լիարժեք գործընկերոջ ու հայկական շահի լոբբիստական կենտրոնի»,-ասվում է հայտարարության մեջ:
Կարապետյանը կարծում է, որ մեր այսօրվա իրականությունն ականապատված դաշտ է, որով երկիրը պետք է անցնի, իսկ շրջանցելու հնարավորություն գոյություն չունի։ Նրա խոսքով` անհրաժեշտ է այդ ճանապարհը անցնել հնարավորինս արդյունավետ ու նվազագույն կորուստներով:
«Անհրաժեշտ է գիտակցել յուրաքանչյուր սխալի գինը և արկածախնդրության գնալու անթույլատրելիությունը։ Դա կարող է ապահովել Ռոբերտ Քոչարյանը։
Պետական պաշտոններ զբաղեցնելու ընթացքում, ինչպես նաև մրցակցային ու բազմամշակույթ գործարար միջավայրում կուտակած փորձի և ղեկավարին անհրաժեշտ անհատական ու կառավարչական հատկանիշների համադրությունը նրան թույլ են տալիս պրոֆեսիոնալ թիմ ձևավորելով երկիրը հանել ճգնաժամից և տանել դեպի բարեկեցիկ ապագա։
Նա կստեղծի միջավայր, որտեղ առավելագույնս կիրացվի մեր հասարակությունում առկա պոտենցիալը և կունենանք ազգային, ժամանակակից, ռացիոնալ և արդյունավետ պետություն»,-ասվում է հայտարարության մեջ։
Նախկին վարչապետն առաջարկում է անպայման գնալ քվեարկության, մեկ անգամ ևս սթափ մտածել` ինչ իրավիճակում ենք գտնվում, ինչպիսի մարտահրավերներ ունենք և որն է այն թիմը, որը կարող է դիմակայել դրանց` երկիրը տանելով զարգացման։

Бывший премьер-министр Армении Карен Карапетян распространил заявление, выразив поддержку второму президенту РА, лидеру блока «Армения» Роберту Кочаряну. По словам Карапетяна, Кочарян «может вывести страну из сложившейся ситуации».
«Парламентские выборы, назначенные на 20 июня, имеют чрезвычайно важное значение для будущего Армении. В результате войны наша страна оказалась в глубоком кризисе, предотвращение которого сегодня крайне необходимо.
Следует отметить, что существенно снизилась боеспособность армии, ослаблена вся система безопасности Армении и Арцаха, обострились серьезнейшие социальные проблемы, которые требуют мобилизации всех возможных ресурсов, внутренние разногласия, раздражение, апатия и пассивность разрушительно влияют на развитие общества и государства, происходит искажение роли государства, политический дискурс сводится к бытовому уровню, государственная система действует импульсивно и не системно.
У нас кризис отношений с диаспорой, системы ценностей и национальной идеологии, и множество других вопросов», – заявил Карапетян, пишет Sputnik Армения.
По его словам, момент фатальный, вызовы многослойны и опасны, а решения ограничены и требуют высокого профессионализма.
«Необходимо:
– быстро восстановить нашу систему безопасности,
– установить спокойствие и толерантность в стране и наших домах,
– во внешних отношениях иметь репутацию предсказуемого и надежного партнера,
– предпринять эффективные антикризисные шаги для создания предпосылок для благополучной жизни,
– перезапустить эффективную систему государственного управления,
– пересмотреть отношения с диаспорой, превращая роль диаспоры из просто донора в полноценного партнера и лоббистского центра армянских интересов.
Наша сегодняшняя реальность – минное поле, через которое страна должна пройти.
Альтернативы этому нет», – отметил экс-премьер РА.
Он подчеркнул, что этот путь нужно пройти как можно эффективно и с минимальными потерями, необходимо осознавать цену каждой ошибки и недопустимость авантюризма․
«Это может обеспечить Роберт Кочарян. Опыт, набранный во время занятия государственных должностей и в сфере конкурентной и многокультурной деловой среды и сочетание личностных и управленческих качеств, позволяют ему, сформировав профессиональную команду, вывести страну из кризиса и направить на достойное будущее.
Он может создать условия, где максимально будет реализован потенциал нашего общества и у нас будет национальное, современное, рациональное и эффективное государство», – добавил Карапетян.