Համացանցում է հայտնվել մի հատված Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի և Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի զրույցից Շուշի մեկնելու ճանապարհին, որին միջամտում է Էրդողանի կինը։ Նա հորդորում է Ալիևին ականապատ տարածքների քարտեզներ ստանալ հայ գերիների դիմաց։
Տեսանյութում Ալիևն Էրդողանին ասում է, որ եթե ականապատ տարածքների բոլոր քարտեզները ստանան, դա մեծ առավելություն կտա նրանց, քանի որ հակառակ դեպքում դրա համար մոտ 10 տարի կպահանջվի։ Խոսակցությանը միջամտում է Էրդողնի կինը՝ Էմինե Էրդողանը՝ հարցնելով, թե կան արդյոք էլի հայ գերիներ։ Դրական պատասխան ստանալով Ալիևից՝ նա ասում է, թե ուրեմն մաս-մաս տվեք։
Հայաստանը 15 գերու վերադարձի դիմաց Ադրբեջանին է հանձնել Ակնայի շրջանի ականապատ դաշտերի քարտեզը, որտեղ մոտ 100,000 ական կա տեղադրված։ Ավելի վաղ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը հայտարարել է, որ ականազերծման համար 10-15 տարի կպահանջվի։

В Интернете появился отрывок из беседы президента Азербайджана Ильхама Алива с турецким лидером Реджепом Тайипом Эрдоганом по дороге в оккупированный азербайджанцами карабахский город Шуши. На кадрах видно, как в беседу вмешивается жена президента Турции Эмине Эрдоган и советует Алиеву обменять армянских пленных на карты минных полей в Карабахе.
«Если мы получим все карты минных полей, у нас будет большое преимущество, потому что каждое место заминировано, это может занять 10 лет», – отметил Алиев.
«Есть еще заключенные?» – спрашивает жена Эрдогана, на что Алиев отвечает утвердительно, добавляя, что их много.
Тогда жена Эрдогана говорит: «По чуть-чуть». Алиев отвечаетс, что «работа в процессе».
Ранее Азербайджан передал Армении 15 пленных военных в обмен на карты минных полей в Агдамском районе Нагорного Карабаха. Условия сделки были согласованы при участии премьер-министра Грузии Ираклия Гарибашвили. К процессу также был подключен исполняющий обязанности заместителя госсекретаря США по вопросам Европы и Евразии Филипп Рикер.