Վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը, Կապանում ընտրողների հետ հանդիպմանն անդրադառնալով Զանգեզուրի միջանցքի մասին խոսակցություններին, հայտարարել է, որ նոյեմբերի 10-ի հայտարարության մեջ ոչ Մեղրի, ոչ Զանգեզուր, ոչ միջանցք բառ չկա։
Նա նշել է, որ Հայաստանը հանձնառու է բոլոր այն միջազգային պարտավորություններին, որ ստանձնել է նոյեմբերի 10-ի հայտարարությամբ՝ ի տարբերություն Ադրբեջանի, որը մինչ օրս գերիներին ամբողջությամբ չի վերադարձրել, գրում է Արմենպրեսը։
Փաշինյանը կոչ է արել չտրվել որևէ տեսակի, այդ թվում և ադրբեջանական մանիպուլյացիաներին:
«Ոչ Մեղրի, ոչ Զանգեզուր, ոչ միջանցք բառ չկա հայտարարության մեջ»,- հայտարարել Փաշինյանը՝ նշելով, որ այդ փաստաթղթի մեկնաբանությունը տրվել է հունվարի 11-ին՝ Մոսկվայի եռակողմ հայտարարության մեջ:
«Մենք ընդհանուր առմամբ կողմ ենք տարածաշրջանում հաղորդակցման ուղիների բացմանը, որովհետև ինչքան դա Ադրբեջանին է պետք, այդքան էլ մեզ»,- նշել է նա՝ ընդգծելով, որ իրենք ապահովելու են երկրի անվտանգությունն ու ապահովությունը:
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը, անդրադառնալով Շուշիում ստորագրված` Թուրքիայի հետ դաշինքի մասին հռչակագրին, հայտարարել է, որ Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի հետ կնքած փաստաթղղթում հստակ դրույթներ կան «Զանգեզուրի միջանցքի» մասին։ «Այսօր մենք ոչ թե ուղղակի խոսում ենք Զանգեզուրի միջանցքի մասին, որը կկապի Ադրբեջանն ու Թուրքիան ավտոմոբիլային և երկաթուղային ճանապարհներով, այլ նաև գործնական միջոցներ ենք ձեռնարկում»,-ասել է նա։

Armenia's caretaker Prime Minister Nikol Pashinyan has urged the public against giving in to any kind of manipulation, including those coming from Azerbaijan, about an alleged agreement to provide a "corridor" through Armenia to Azerbaijan.
Pashinyan noted that the trilateral statement signed by Armenia, Azerbaijan and Russia makes no mention of the southern Armenian town of Meghri, the province of Syunik (which was previously known as Zangezur), or the term "corridor".
"In general, we are in favor of unblocking transport communications in the region, because it is as much a necessary step for Azerbaijan as it is for us," the acting PM told supporters in town of Kapan, Syunik province, Armenpress reports.
Pashinyan also noted that Armenia is committed to obligations it assumed by signing the trilateral statement, unlike Azerbaijan, which has not returned all the Armenian captives.