Վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը, Կապանում ընտրողների հետ հանդիպմանն անդրադառնալով Զանգեզուրի միջանցքի մասին խոսակցություններին, հայտարարել է, որ նոյեմբերի 10-ի հայտարարության մեջ ոչ Մեղրի, ոչ Զանգեզուր, ոչ միջանցք բառ չկա։
Նա նշել է, որ Հայաստանը հանձնառու է բոլոր այն միջազգային պարտավորություններին, որ ստանձնել է նոյեմբերի 10-ի հայտարարությամբ՝ ի տարբերություն Ադրբեջանի, որը մինչ օրս գերիներին ամբողջությամբ չի վերադարձրել, գրում է Արմենպրեսը։
Փաշինյանը կոչ է արել չտրվել որևէ տեսակի, այդ թվում և ադրբեջանական մանիպուլյացիաներին:
«Ոչ Մեղրի, ոչ Զանգեզուր, ոչ միջանցք բառ չկա հայտարարության մեջ»,- հայտարարել Փաշինյանը՝ նշելով, որ այդ փաստաթղթի մեկնաբանությունը տրվել է հունվարի 11-ին՝ Մոսկվայի եռակողմ հայտարարության մեջ:
«Մենք ընդհանուր առմամբ կողմ ենք տարածաշրջանում հաղորդակցման ուղիների բացմանը, որովհետև ինչքան դա Ադրբեջանին է պետք, այդքան էլ մեզ»,- նշել է նա՝ ընդգծելով, որ իրենք ապահովելու են երկրի անվտանգությունն ու ապահովությունը:
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը, անդրադառնալով Շուշիում ստորագրված` Թուրքիայի հետ դաշինքի մասին հռչակագրին, հայտարարել է, որ Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի հետ կնքած փաստաթղղթում հստակ դրույթներ կան «Զանգեզուրի միջանցքի» մասին։ «Այսօր մենք ոչ թե ուղղակի խոսում ենք Զանգեզուրի միջանցքի մասին, որը կկապի Ադրբեջանն ու Թուրքիան ավտոմոբիլային և երկաթուղային ճանապարհներով, այլ նաև գործնական միջոցներ ենք ձեռնարկում»,-ասել է նա։

16 Июнь 2021 - 11:00 AMT
В трехстороннем заявлении по Нагорному Карабаху от 10 ноября 2020 года не упоминается ни Мегри, ни Зангезур, ни коридор. Об этом заявил лидер партии «Гражданский договор», и.о. премьер-министра Армении Никол Пашинян встрече с избирателями в Капане.
По его словам, Армения привержена всем международным обязательствам, которые она взяла на себя в данном заявлении, в отличие от Азербайджана, который до сих пор не вернул армянских пленных, пишет «Арменпресс».
Пашинян призвал не поддаваться никаким манипуляциям, в том числе азербайджанским. «В заявлении не упоминается ни Мегри, ни Зангезур, ни коридор», – сказал Пашинян, отметив, что комментарий к документу был дан в трехстороннем заявлении от 11 января в Москве.
«Мы в целом выступаем за открытие коммуникаций в регионе, потому что это нужно как Азербайджану, так и нам», – сказал он, подчеркнув, что они обеспечат безопасность страны.