ՀՀ երկրորդ նախագահ, «Հայաստան» դաշինքի վարչապետի թեկնածու Ռոբերտ Քոչարյանը ընտրողների հետ հանդիպմանը հայտարարել է, որ Ռուսաստանի հետ շատ լուրջ գործընթաց պետք է սկսել ռազմական ներկայությունն այստեղ ուժեղացնելու համար։
Նա ասել է, որ Հայաստանը մեծ կշիռ ուներ տարածաշրջանում, իսկ հիմա այդ կշիռը փոքրացել է։ «Ռուսական ռազմաբազայի հետ միասին նաև պետք է մեր կշիռը մեծացնենք, որպեսզի մեր հետ հաշվի նստեն։ Աշխարհն այդպես է՝ եթե դու թուլացած ես, քեզ հետ հաշվի չեն նստելու»,-ասել է Քոչարյանը։
Քոչարյանը նշել է, որ բացի հայկական ԶՈւ վերականգնումից, հարկավոր է փորձել նաև ռուսական ռազմական ներկայությունը ՀՀ-ում առավել արդիական դարձնել, ինչը միանգամայն հնարավոր է, հատկապես հաշվի առնելով տարածաշրջանային զարգացումները։
«Մեր քաշային կատեգորիան էապես փոքրացել է, մեր հզորությունը պետք է մեծացնենք, որ ոչ թե կողքից ինչ-որ բան ասող լինենք, այլ նաև մեր խոսքն ավելի ծանրակշիռ լինի այլ երկրների հետ մեր հարաբերություններում»,-ասել է նա։
Անդրադառնալով Թուրքիայի դերակատարության աճին՝ Քոչարյանն ասել է, որ միակ երկիրը, որը կարող է զսպող գործոն դառնալ, Ռուսաստանն է:

Второй президент Армении, кандидат на пост премьер-министра от блока «Армения» Роберт Кочарян в ходе встречи с жителями Маралика заявил, что военное присутствие России в Армении необходимо усилить.
По его словам, в настоящее время наблюдается рост роли Турции, в регионе, «они вступают в сферы, в которых, еще несколько лет назад было бы трудно предположить, что они предпримут такие шаги».
«Мы видим растущую роль Турции в регионе. Когда смотришь на карту, то очевидно, что единственная страна, которая может стать сдерживающим фактором для турецкой экспансии, – Россия. Исходя из этого, нам нужно начать с Россией очень серьезный процесс для усиления ее военного присутствия здесь. Но усиление страны не должно обуславливаться только российским присутствием», – заявил Кочарян.
«Мы имели серьезный вес. Восприятие было такое, что армянская армия – самая боеспособная в регионе. И сейчас, по сути, мы потеряли это восприятие, следовательно, существенно утеряли в весе. Необходимо вернуть этот статус, чтобы наше слово было весомее в наших отношениях с другими странами», – отметил он.