ՀՀ երկրորդ նախագահ, «Հայաստան» դաշինքի վարչապետի թեկնածու Ռոբերտ Քոչարյանը ընտրողների հետ հանդիպմանը հայտարարել է, որ Ռուսաստանի հետ շատ լուրջ գործընթաց պետք է սկսել ռազմական ներկայությունն այստեղ ուժեղացնելու համար։
Նա ասել է, որ Հայաստանը մեծ կշիռ ուներ տարածաշրջանում, իսկ հիմա այդ կշիռը փոքրացել է։ «Ռուսական ռազմաբազայի հետ միասին նաև պետք է մեր կշիռը մեծացնենք, որպեսզի մեր հետ հաշվի նստեն։ Աշխարհն այդպես է՝ եթե դու թուլացած ես, քեզ հետ հաշվի չեն նստելու»,-ասել է Քոչարյանը։
Քոչարյանը նշել է, որ բացի հայկական ԶՈւ վերականգնումից, հարկավոր է փորձել նաև ռուսական ռազմական ներկայությունը ՀՀ-ում առավել արդիական դարձնել, ինչը միանգամայն հնարավոր է, հատկապես հաշվի առնելով տարածաշրջանային զարգացումները։
«Մեր քաշային կատեգորիան էապես փոքրացել է, մեր հզորությունը պետք է մեծացնենք, որ ոչ թե կողքից ինչ-որ բան ասող լինենք, այլ նաև մեր խոսքն ավելի ծանրակշիռ լինի այլ երկրների հետ մեր հարաբերություններում»,-ասել է նա։
Անդրադառնալով Թուրքիայի դերակատարության աճին՝ Քոչարյանն ասել է, որ միակ երկիրը, որը կարող է զսպող գործոն դառնալ, Ռուսաստանն է:

Head of Hayastan (Armenia) bloc, second President Robert Kocharyan has stressed the importance of launching "a very serious process" to boost Russia's military presence in the country.
Kocharyan told supporters on Wednesday, June 16 that Armenia used to have "a large weight" in the region, which has now diminished.
"Alongside the Russian military base, we must also increase our weight so that we are taken into account. That's the way the world works: if you are weak, you won't be reckoned with," the ex-President said.
He also weighed in on the growing role of Turkey, noting that the only country that can become a restraining factor is Russia.
Hayastan, Kocharyan's bloc, is comprised of the Armenian Revolutionary Federation and Reborn Armenia party.