Մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանին ուղղված գրավոր նամակով բարձրացրել է Եվրոպական դատարան միջպետական հրատապ գանգատ ներկայացնելու հարցը` կապված Ադրբեջանի զինված ուժերին ՀՀ գյուղերի հարևանությունից և համայնքների միջև ճանապարհներից անհապաղ հեռացնելու և անվտանգության գոտի ստեղծելու հետ: Այդ մասին ՄԻՊ-տ տեղեկացրել է ֆեյսբուքյան իր էջում։
Նամակում նշվել է, որ Մարդու իրավունքների պաշտպանը կառավարությանը կտրամադրի հավաքագրված ապացույցները, որոնք հաստատում են Եվրոպական կոնվենցիայի խախտումները և հիմնավորում անվտանգության գոտու հրատապ անհրաժեշտությունը:
«Մասնավորապես, արդեն նախորդ մի քանի հայտարարությամբ նշել եմ, որ ադրբեջանական զինված ծառայողների ներկայությունը ՀՀ Գեղարքունիքի և Սյունիքի գյուղերի հարևանությամբ և Սյունիքի համայնքների միջև ճանապարհներին, նրանց արարքները խախտում են ՀՀ բնակիչների Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայով երաշխավորված առնվազն հետևյալ իրավունքները.
1) կյանքի իրավունք, Կոնվենցիայի 2-րդ հոդված,
2) ազատության և անձնական անձեռնմխելիության իրավունք, Կոնվենցիայի 5-րդ հոդված,
3) մասնավոր և ընտանեկան կյանքը հարգելու իրավունք, Կոնվենցիայի 8-րդ հոդված,
4) սեփականության իրավունք, 1-ին արձանագրության 1-ին հոդված,
5) տեղաշարժի ազատություն, 4-րդ արձանագրության 2-րդ հոդված և այլն»,-ասվում է ՄԻՊ հայտարարության մեջ:
Նշվում է նաև, որ նույնը վերաբերում է ադրբեջանական դրոշներին ու ցուցանակներին, նրանց զինված ուժերի ցանկացած տեխնիկայի:
Ավելի վաղ ՄԻՊ-ը հայտարարել էր, որ Սյունիքում հայկական գյուղերի անմիջական հարևանությամբ կամ համայնքներն իրար կապող ճանապարհներին ադրբեջանցի զինված ծառայողների (նաև դրշոներ ու ցուցանակներ) առկայությունը կամ նրանց ցանկացած տեսակի տեղաշարժ, կոպտորեն ոտնահարում են բնակիչների սեփականության իրավունքը, Ավելի վաղ հայտարարվել էր, որ Սյունիքի մարզի սահմանային Շուռնուխ գյուղի 12 տուն անցնում է ադրբեջանական կողմին՝ ըստ Ադրբեջանի ԽՍՀ քարտեզի։ 44-օրյա պատերազմից հետո ուղիղ սպառնալիքներ են առաջացել Կապանի օդանավակայանի, հարևանությամբ գտնվող բնակավայրերի, միջպետական ճանապարհի համար, որը Կապանը կապում է Երևանի հետ:

Human Rights Defender Arman Tatoyan has sent a letter to caretaker Prime Minister Nikol Pashinyan, raising the need for Armenia to submit an urgent interstate complaint with the European Court of Human Rights against Azerbaijan demanding the immediate withdrawal of the Azerbaijani Armed Forces from the vicinity of Armenian village and the roads connecting communities to each other, as well as the creation of a security zone.
Tatoyan said he will provide evidence to the Government, confirming Azerbaijan's violations of the European Convention and the urgent need for a security zone.
"In particular, I have already mentioned in several previous statements that the presence of Azerbaijani servicemen on the roads connecting communities in the provinces of Gegharkunik and Syunik violates at least the following rights guaranteed by the European Convention on Human Rights:
"1) the right to life, Article 2 of the Convention;
2) the right to liberty and security of person, Article 5 of the Convention;
3) the right to respect for private and family life, Article 8 of the Convention;
4) property right, Article 1 of Protocol 1;
5) freedom of movement, Article 2 of Protocol No. 4, etc."
The Azerbaijani forces violated Armenia’s border in several sections in the provinces of Syunik and Gegharkunik on May 12 and 13 and are still refusing to withdraw their troops from the area. One Armenian serviceman was killed in Azerbaijan’s shooting on May 25, six troops were captured on May 27, although four of them have already returned home.