Վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը Հանրային հեռուստատեսության եթերում նախընտրական բանավեճի ժամանակ հրապարակել է Ադրբեջանում պահվող գերիների թիվը։ Նա հայտարարել է, որ Ադրբեջանում կա 60 հայ գերի, որոնց տվյալները հայտնի են, իսկ չճշտվածների քանակը 110 է։
Նա տեղեկացրել է նաև, որ հունիսի 17-ի դրությամբ գերությունից վերադարձվել է 89 մարդ, որից 6-ը գերեվարվել էր մինչև պատերազմը։
Նա նաև հրապարակել է անհետ կորածների թիվը՝ 268, ներառյալ այն անձանց, որնք, ենթադրաբար, կարող են գերեվարված լինել։
Զոհերի թիվը 3705 է։
Փաշինյանն ասել է, որ առաջին Արցախյան պատերազմից հետ ունենք 395 անհետ կորած։
Ըստ ոչ պաշտոնական տվյալների, համարվում է, որ Ադրբեջանում մոտ 200 հայ գերի կա։ Հունիսի 13-ին Ադրբեջանը վերադարձրել է 15 գերու՝ Աղդամի ականապատ դաշտերի քարտեի դիմաց։ Այդ գերիների թվում էին նաև մայիսի 27-ին ՀՀ Գեղարքունիքի մարզում գերեվարված 6 զինծառայողից 5-ը։

Caretaker Prime Minister Nikol Pashinyan has spoken about 60 Armenian prisoners of war still being held in Azerbaijan, which he said is a verified number, but added that information about 110 more captives requires confirmation.
Pashinyan made the remarks during election debate on Public Television on Thursday, June 17. No official information has been published about the real number of prisoners of war and other detainees since the end of hostilities.
The acting PM also noted that 3,705 soldiers were killed in the 44-day war unleashed by Azerbaijan against Artsakh (Nagorno-Karabakh), while 268 people are missing.