ՀՀ-ն և Իրանը մտադիր են օպերատիվ կապ ստեղծել Մեղրիի և Նորդուզ անցակետերի միջև։ Այդ հարցը քննարկվել է Նորդուզ սահմանային անցակետում ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահի տեղակալ Աշոտ Մուրադյանի և Իրանի մաքսային ծառայության ղեկավարի տեղակալ Իբրահիմ Նաղդիի գլխավորած պատվիրակությունների հանդիպմանը։
Օրակարգում եղել են մի շարք աշխատանքային հարցեր, որոնք վերաբերում են երկու երկրների միջև առևտրաշրջանառության զարգացման խթանման նպատակով Մեղրիի և Նորդուզ անցումային կետերում գործընթացների առավել դյուրին և սահուն իրականացմանը: Դիտարկվել է նաև երկու երկրների միջև ծագող խնդիրների արագ, արդյունավետ լուծման մեխանիզմների և հարթակների ստեղծման հարցը:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են Հայաստանի և Իրանի միջև ապրանքների միջազգային փոխադրումներին առնչվող էլեկտրոնային տվյալների փոխանակման համակարգի գործարկմանը վերաբերող հարցեր:
Հայ և իրանցի գործընկերները պայմանավորվել են ակտիվացնել երկու երկրների համապատասխան ստորաբաժանումների գործակցությունը, ինչը դրական կանդրադառնա մաքսային կանոնների խախտման դեպքերի բացահայտման և խնդիրների առավել արագ լուծման գործընթացի վրա: Նախատեսվում է՝ երկու գործընկեր կառույցների մասնագետների տեսակոնֆերանսների միջոցով առավել մանրամասն քննարկել համատեղ աշխատանքների իրականացման տեխնիկական հարցերը:
Կողմերը պատրաստակամություն են հայտնել նաև պարբերական դարձնել բարձր մակարդակի հանդիպումները՝ երկու բարեկամ երկրների մաքսային ծառայության ոլորտին առնչվող ընթացիկ խնդիրներին օպերատիվ լուծումներ տալու նպատակով:

A delegation led by the Deputy Chairman of the State Revenue Committee of Armenia Ashot Muradyan met with the delegation led by the Deputy Head of Iran's Customs Service Ibrahim Naqdi in Norduz, the Islamic Republic's border crossing with Armenia.
According to a press release from the Armenian side, Iranian and Armenian officials discussed a number of issues related to a more flexible implementation of processes at the Meghri and Norduz checkpoints in order to facilitate the development of trade between the two countries. They also weighed in on the creation of mechanisms and platforms for a quick and effective solution of problems that may arise.
During the meeting, issues related to the exchange of electronic data on international cargo transportation between Armenia and Iran were on the table too.
The sides agreed to intensify cooperation between their respective agencies, which they said will have a positive impact on the process of identifying cases of violation of customs rules and lead to a faster resolution of problems. Technical issues of the work will be discussed in the future too.
The parties also expressed their readiness to hold regular meetings in order to promptly resolve issues related to the customs service of the two countries.