Հայաստանում արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններն անցել են ՀՀ ընտրական օրենսդրությանն ու Սահմանադրությանը լիովին համապատասխան։ Այս մասին հայտարարել է ԱՊՀ դիտորդական առաքելության ղեկավար Իլհոմ Նեմատովը՝ նշելով, որ ընտրությունները կազմակերպվել են բարձր մակարդակով։
Նա հավելել է, որ դիտորդները չեն արձանագրել խախտումներ, որոնք կազդեին մարդկանց կամարտահայտման ու ընտրությունների արդյունքների վրա, տեղեկացնում է Panorama.am-ը։
ԱՊՀ դիտորդները նշել են, որ Հայաստանում ընտրություններն անցել են մրցակցային պայմաններում։
Նեմատովը նաև ասել է, որ ձայների հաշվարկի ժամանակ Հայաստանի մի շարք քաղաքներում լույսի անջատումները չեն ազդել խորհրդարանական ընտրություններում քվեարկության արդյունքների վրա։
ՀԱՊԿ խորհրդարանական վեհաժողովի առաքելության համակարգող Կանիբեկ Իմանալիևը ևս նշել է, որ ընտրություններն անցել են ՀՀ օրենսդրությանն համապատասխան։
«Իհարկե, կատարյալ ընտրություններ չեն լինում։ Եղել են որոշ թերություններ, սակայն դրանք նշանակալի չեն եղել ու չեն ազդել արդյունքների վրա»,- ասել է Իմանալիևը՝ նշելով, որ առավոտյան այցելել են մի տեղամաս, որտեղ 25 կուսակցություն-դաշինքներից որևէ մեկի վստահված անձ չի եղել։
Իմանալիևի խոսքով, համաճարակային իրավիճակում 49․4 տոկոս մասնակցությունն արտացոլում է ընտրողների տրամադրությունը:

21 Июнь 2021 - 12:51 AMT
Внеочередные выборы в Армении прошли в полном соответствии с избирательным законодательством и Конституцией РА. Об этом заявил руководитель наблюдательской миссии СНГ Ильхом Нематов.
Отмечается, что наблюдатели не зафиксировали нарушений, которые могли бы повлиять на волеизъявление и результаты выборов. По словам Нематова, выборы были организованы на высоком уровне.
Координатор мисии парламентской ассамблеи ОДКБ Канибек Иманалиев также отметил, что выборы прошли в соответствии с законодательством РА, пишет Panorama.am.
«Конечно, идеальных выборов не бывает. Были недостатки, однаки они незначительны и не повлияли на результаты»,- сказал Иманалиев, отметив, что они утром посетили избирательный участок, где не было ни одного доверенного лица от представленных 25 партий-блоков. По словам Иманалиева, в условиях пандемии 49.4%-ная явка отражает настроения избирателй.
«То есть, прошли выборы в классическом смысле этого слова»,- сказал Иманалиев.
Наблюдатели СНГ отмечают, что в Армении выборы прошли в конкурентных условиях.
Ильхом Нематов, ответив на вопрос, сказал, что в ходе подсчета голосов отключение электричества в ряде районов Армении не повлияли на результаты голосования.