ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը հայտարարել է, որ Հայաստանում ընտրությունները դեռ նոր են տեղի ունեցել, պետք է սպասել կառավարության ձևավորմանը՝ հասկանալու, թե այդ գործընթանցներն ինչպես կարող են ազդել նաև Լեռնային Ղարաբաղում իրավիճակի վրա։
«Ընտրությունները նոր են տեղի ունեցել, դեռ հասկանալի չէ, թե այդ արդյունքներն ինչպես կազդեն նոր պայմաններում քաղաքական կյանքի ձևավորման վրա: Եկեք սպասենք մինչև այնտեղ կառավարություն ձևավորվի»,-ասել է Լավրովը, գրում է ՌԻԱ Նովոստին։
Ըստ նրա, Մոսկվայի համար ելակետային է այն, որ Ռուսաստան-Ադրբեջան-Հայաստան եռակողմ հայտարարությունը, որով դադարեցվեց պատերազմը և գործի է դրվում տնտեսական փոխգործակցության գործընթացը, աշխատում է:

Russian Foreign Minister Sergei Lavrov on Monday, June 21 called for waiting for the formation of government in Armenia in order to understand how those processes can affect, among other things, the situation in Nagorno-Karabakh.
“The elections have just taken place, it's still unclear how the results will affect the formation of political life in new conditions. Let's wait until the government is formed,” Lavrov said in response to a question of how the snap elections could have influenced the situation in Karabakh and the region, RIA Novosti reports.
According to him, Moscow believes the trilateral agreements signed by Armenia, Russia and Azerbaijan, which ended the war and heralded the beginning of processes for coordinating economic interaction, are working.