Զինված ուժերի Գլխավոր շտաբի պետ Արտակ Դավթյանը, անդրադառնալով ՀՀ տարածքում գտնվող ադրբեջանցի զինվորականների թվին, ասել է, որ նրանց քանակը, ինչպես նախկինում հայտարարվել էր, 1000 է՝ ընդհանուր թիվը մնացել է նույնը։.
Նա ասել է նաև, որ հայկական տարածքում ոչ մի զիջում չեն պատրաստվում կատարել և զիջումներ չեն լինելու, տեղեկացնում է Aysor.am-ը։
Անդրադառնալով դիտարկմանը, թե Շորժայի հատվածում հայկական կողմը խրամատներ է փորում և այդ տարածքում շենք-շինություններ կան, որոնք մնում են հայկական և ադրբեջանական կողմի արանքում՝ Դավթյանն ասել է՝ հուսով են, դա կկարգավորվի բանակցային գործընթացով։
«Իսկ բանակցային գործընթացքով չկարգավորվելու դեպքում համապատասխան որոշումներ կկայացվեն։ Միջադեպերն այն ծավալով, որ նախկինում կային, այս պահի դրությամբ չկան, և դա առաջին հերթին պայմանավորված է բանակցային գործընթացով», – ասել է Դավթյանը։
Նա նշել է, թե բանակցային գործընթացի փուլերի մասին չի հայտարարվում դրան չվնասելու համար։
ԳՇ պետի խոսքով՝ բանակը պատրաստ է ուժային տարբերակով խնդիրը լուծել, սակայն դա ցանկալի չէ՝ հաշվի առնելով պատերազմի ընթացքում հայկական կողմի կրած կորուստների քանակը և նոր արհավիրքներից զերծ մնալը։
Մայիսի 13-ին ադրբեջանական զինված ուժերը, կրկին՝ «սահմանների ճշգրտման» հիմնավորմամբ, հերթական սադրանքն են իրականացրել Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ՝ փորձելով դիրքային առաջխաղացում ապահովել Վարդենիսի և Սիսիանի սահմանային հատվածներում։ Բանակցություններն արդյունք չեն տվել։ՀՀ-ն պաշտոնապես դիմել է ՀԱՊԿ-ին, ինչպես նաև ռազմական աջակցություն խնդրել ՌԴ-ից։ Մայիսի 27-ի առավոտյան ադրբեջանցիները Գեղարքունիքի մարզում 6 հայ զինծառայող են գերեվարել, որոնցից 5-ին, ի թիվս 15 գերիների, վերադարձրել են հունիսի 13-ին՝Աղդամի ականապատ դաշտերի քարտեզի դիմաց։

22 Июнь 2021 - 13:05 AMT
Около 1000 азербайджанских военнослужащих все еще находятся на территории Армении. Об этом заявил в беседе с журналистами 22 июня начальник Генерального штаба ВС Армении Артак Давтян.
По его словам, в целом количество азербайджанских военнослужащих в Армении осталось без изменений.
Давтян сказал, что армянская сторона не собирается идти на уступки на территории Армении. Говоря об инцидентах между военнослужащими Армении и Азербайджана на границе, глава Генштаба сказал, что их стало меньше.
Отвечая на наблюдение, что армянская сторона роет траншеи на участке Шоржа, и в этом районе есть строения, которые остаются между армянской и азербайджанской сторонами, Давтян сказал, что они надеются, что этот вопрос будет урегулирован в ходе переговорного процесса.
«Это связано с переговорным процессом, который находится в активном процессе. Многое не говорится, чтобы не навредить этому процессу, окончательные результаты будут видны в том варианте, который мы представим», – сказал Давтян.
Армения официально обратилась в ОДКБ за конскльтациями, однако ситуация все еще не разрешилась: на территории Армении продолжают оставаться сотни азербайджанских солдат.