ՀՀ-ում Ռուսաստանի դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինը, պատասխանելով Գեղարքունիքի մարզում ռուս սահմանապահների տեղակայման մասին հարցին, ասել է, որ այդ հարցում վերջնական որոշում չկա։ Նա հավելել է, որ անհրաժեշտ է նաև ադրբեջանական կողմի համաձայնությունը։
Նա նշել է, որ հայ-ադրբեջանական սահմանի խնդրահարույց տարածքներում Սյունիքում արդեն կան ռուսական սահմանային անցակետեր, գրում է «Փաստինֆոն»։
Դեսպանը նշել է, որ հայ ռազմագերիների վերադարձի հարցը Ռուսաստանի ուշադրության կենտրոնում է՝ վստահեցնելով, որ այդ հարցում որոշակի առաջընթաց կա։
«Մենք ողջունեցինք 15 գերու վերադարձը, սա ճիշտ ուղղությամբ արված քայլ է: Ռուսաստանն ամեն ինչ արել և անում է, որպեսզի գերիները վերադառնան տուն: Այս հարցում մեծ է մեր խաղաղապահ զորախմբի հրամանատար Ռուստամ Մուրադովի դերը, այս հարցով նաև զբաղվում են ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը, պաշտպանության նախարար Սերգեյ Շոյգուն և արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը: Բայց միշտ չէ, որ ամեն ինչ արագ և հեշտ է ընթանում: Սակայն այդ փոխանակումը, այսինքն՝ գերիների փոխանակումն ականապատ դաշտերի քարտեզների հետ, դժվար թե հնարավոր լիներ առանց ռուսական կողմի նախնական աշխատանքի»,-շեշտել է նա:
Կոպիրկինը նշել է, որ այս ուղղությամբ աշխատանքները կշարունակվեն: Ինչ վերաբերում է, թե որքանով է հավանական, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի նախագահներն այցելեն տարածաշրջան, դեսպանն ասել է, որ լսել է նման գաղափարների մասին, բայց կոնկրետ տեղեկություններ չունի:
«Մենք կարծում ենք, որ համանախագահների ձևաչափը շարունակում է գործել: Այս ձևաչափն օրակարգում է, ամեն ինչ կախված է կողմերի դիրքորոշումից», – նշել է Կոպիրկինը:
Ինչ վերաբերվում է Հայաստանում անցած ընտրություններին, դեսպանն ասել է, որ համակարծիք է ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովի կարծիքի հետ։
Մայիսի 27-ի առավոտյան ադրբեջանցիները Գեղարքունիքի մարզում 6 հայ զինծառայող են գերեվարել, որոնցից 5-ին, ի թիվս 15 գերիների, վերադարձրել են հունիսի 13-ին՝ Աղդամի ականապատ դաշտերի քարտեզի դիմաց։

Вопрос возвращения армянских пленных из Азербайджана постоянно находится в фокусе приоритетного внимания России. Об этом в беседе с журналистами 22 июня заявил чрезвычайный и полномочный посол России в Армении Сергей Копыркин.
«Мы приветствовали возвращение 15 пленных. Это шаг, безусловно, очень хороший, в правильном направлении», – сказал дипломат, пишет «ФактИнфо».
Он отметил, что Россия изначально делала и делает все возможное, чтобы пленные вернулись домой. По его словам, по этому вопросу есть подвижки.
«Очень большая роль здесь лично генерала Рустама Мурадова, командующего нашим миротворческим контингентом. Этим занимаются президент страны, министр обороны и министр иностранных дел. Это не всегда просто и требует серьезных усилий. Я не думаю, что обмен, который вы упомянули (обмен 15 пленных на карты минных полей), был бы возможен, если бы не была подготовительная, очень существенная работа российской стороны, российских миротворцев», – отметил российский дипломат.
Копыркин отметил, что работа в этом направлении продолжится.
Что касается возможного визита сопредседателей в регион, то, его словам дипломата, идея есть, но конкретной информацией он пока не располагает.
Формат сопредседателей Минской группы ОБСЕ по карабахскому урегулированию продолжает действовать, сказал посол Копыркин.
«Мы исходим из того, что формат сопредседателей продолжает действовать, есть те вопросы, которые входят в повестку дня формата сопредседателей и я думаю, что здесь еще и многое будет зависеть от позиций сторон», – сказал Копыркин.