ԵԽԽՎ-ում ՀՀ պատվիրակության ներկայացուցիչ Միքայել Մելքումյանը ԵԽԽՎ լիագումար նիստում, խոսելով Covid-19-ի հետևանքով ստեղծված սոցիալ-տնտեսական ճգնաժամը հաղթահարելու համար ջանքերը միավորելու մասին, արձանագրել է, որ կառույցին անդամակցում են որոշ երկրներ, որոնք հակառակն են անում՝ իրավիճակն օգտագործելով իրենց ռազմատենչ նկրտումներն իրագործելու համար։
«Ի՞նչ աջակցություն կարելի է ակնկալել Ադրբեջանի և Թուրքիայի պես երկրներից, որոնք համավարակի օրերին սանձազերծեցին 44-օրյա արցախյան պատերազմը՝ ներգրավելով վարձկանների, խաղաղ հայ բնակչության դեմ օգտագործելով արգելված զինատեսակներ։
Ի՞նչ ակնկալել Ադրբեջանից, որն այսօր էլ ոտնձգություններ է կատարում ՀՀ սուվերեն տարածքի նկատմամբ։ Եվ հարց եմ տալիս՝ այդ ինչպե՞ս է ստացվում, որ այս ամենից հետո այդ պետությունները մնում են անպատժելի։
Նոյեմբերի 10-ից սկսած, անցել է ավելի քան 7 ամիս, իսկ Ադրբեջանն իր մոտ է պահում ավելի քան 200 հայ ռազմագերի: Հիմա ո՞ր դարն է: Եվ ժամանակակից աշխարհում ցուցաբերել այս որակի հանցագործություն, կարծում եմ՝ վեր է բոլոր, բոլոր ընդունված և չընդունված նորմերից: Երևի նրանք ուզում են, որ մեր սուվերեն տարածք ներխուժած ադրբեջանցի զինվորներին էլ մենք գերի վերցնենք և հետո փոխանակենք: Եթե դա եք ուզում, ասե՛ք:
Հիմա, Եվրոպա, նրանք ներխուժել են Եվրոպայի խորհրդի անդամ պետության սուվերեն տարածք: Ի՞նչ կասեք: Կամ ի՞նչ կանեք: Մի՛ ուշացրեք ձեր առաջարկը: Գործեք տղամարդավարի, եթե կարող եք»,-ասվում է ելույթում:
Մելքումյանը նշել է, որ Եվրոպայի որոշումները պետք է լինեն դիպուկ, օպերատիվ և հասցեական:
«Ձեր գործող ընթացակարգերն այլևս չեն սպասարկում էքստրեմալ րադրությունները, որոնցից մեկն էլ հայ-ադրբեջանական սահմանին կատարվողն է»,-ասել է Մելքումյանը։

Депутат парламента Армении Микаел Мелкумян на заседании ПАСЕ заявил, что Азербайджан вторгся на суверенную территорию РА.
Он отметил, что во время пандемии коронавируса, когда все страны мира поддерживали друг друга, нашлись такие, которые решили воспользоваться ситуацией.
«Какой поддержки можно ожидать от таких стран, как Азербайджан и Турция, развязавших 44-дневную арцахскую войну с участием наемников и с применением запрещенного оружия против мирного армянского населения? Чего ожидать от Азербайджана, который и сегодня вторгается на суверенную территорию Республики Армения? И как получается, что после всего этого эти государства остаются безнаказанными?» – сказал депутат.
Он добавил, что с 10 ноября 2020 года, с окончания войны в Нагорном Карабахе, прошло более 7 месяцев, а в Азербайджане до сих пор содержатся более 200 армянских военнопленных.
«Какой сейчас век? Они вторглись на суверенную территорию государства-члена Совета Европы. Что будете говорить? Или что будете делать? Ведите себя по-мужски, если можете. Европа, ваши решения должны быть точными, оперативными и целенаправленными. Ваши нынешние процедуры больше не подходят к экстремальным ситуациям, одной из которых является положение на армяно-азербайджанской границе», – заявил Мелкумян.