ԵԽԽՎ-ում ՀՀ պատվիրակության ներկայացուցիչ Միքայել Մելքումյանը ԵԽԽՎ լիագումար նիստում, խոսելով Covid-19-ի հետևանքով ստեղծված սոցիալ-տնտեսական ճգնաժամը հաղթահարելու համար ջանքերը միավորելու մասին, արձանագրել է, որ կառույցին անդամակցում են որոշ երկրներ, որոնք հակառակն են անում՝ իրավիճակն օգտագործելով իրենց ռազմատենչ նկրտումներն իրագործելու համար։
«Ի՞նչ աջակցություն կարելի է ակնկալել Ադրբեջանի և Թուրքիայի պես երկրներից, որոնք համավարակի օրերին սանձազերծեցին 44-օրյա արցախյան պատերազմը՝ ներգրավելով վարձկանների, խաղաղ հայ բնակչության դեմ օգտագործելով արգելված զինատեսակներ։
Ի՞նչ ակնկալել Ադրբեջանից, որն այսօր էլ ոտնձգություններ է կատարում ՀՀ սուվերեն տարածքի նկատմամբ։ Եվ հարց եմ տալիս՝ այդ ինչպե՞ս է ստացվում, որ այս ամենից հետո այդ պետությունները մնում են անպատժելի։
Նոյեմբերի 10-ից սկսած, անցել է ավելի քան 7 ամիս, իսկ Ադրբեջանն իր մոտ է պահում ավելի քան 200 հայ ռազմագերի: Հիմա ո՞ր դարն է: Եվ ժամանակակից աշխարհում ցուցաբերել այս որակի հանցագործություն, կարծում եմ՝ վեր է բոլոր, բոլոր ընդունված և չընդունված նորմերից: Երևի նրանք ուզում են, որ մեր սուվերեն տարածք ներխուժած ադրբեջանցի զինվորներին էլ մենք գերի վերցնենք և հետո փոխանակենք: Եթե դա եք ուզում, ասե՛ք:
Հիմա, Եվրոպա, նրանք ներխուժել են Եվրոպայի խորհրդի անդամ պետության սուվերեն տարածք: Ի՞նչ կասեք: Կամ ի՞նչ կանեք: Մի՛ ուշացրեք ձեր առաջարկը: Գործեք տղամարդավարի, եթե կարող եք»,-ասվում է ելույթում:
Մելքումյանը նշել է, որ Եվրոպայի որոշումները պետք է լինեն դիպուկ, օպերատիվ և հասցեական:
«Ձեր գործող ընթացակարգերն այլևս չեն սպասարկում էքստրեմալ րադրությունները, որոնցից մեկն էլ հայ-ադրբեջանական սահմանին կատարվողն է»,-ասել է Մելքումյանը։

Lawmaker Mikayel Melkumyan has raised the issue of the Armenian prisoners of war illegally being held in Baku and Azerbaijan's recent incursion into Armenia, at a meeting of the Parliamentary Assembly of the Council of Europe (PACE).
Melkumyan reminded that Azerbaijan and Turkey unleashed the 44-day war against the peaceful Armenian population of Artsakh (Nagorno-Karabakh) with the participation of mercenaries and the use of prohibited munitions in the midst of a global pandemic.
"What can be expected from Azerbaijan, which invades the sovereign territory of the Republic of Armenia? And how come these states remain unpunished?” he charged.
According to him, more than 7 months have passed since the November 10 statement on the cessation of hostilities, but over 200 Armenian PoWs are still being held in Azerbaijan.
"They have invaded the sovereign territory of a Council of Europe member state. What will you say or do? Europe, your decisions must be precise, prompt and focused. Your current procedures no longer match extreme situations, including the one on the Armenian-Azerbaijani border," the lawmaker said.