Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի (ԿԽՄԿ) նախագահ Պետեր Մաուրերը, Մոսկվա կատարելիք այցին ընդառաջ, դրական է գնահատել փոխգործակցությունը ՌԴ հետ, այդ թվում` Սիրիայում և Լեռնային Ղարաբաղում:
Նա նշել է, որ ՌԴ-ն միջազգային ասպարեզում առանցքային դերակատարներից է և կարող է կարևոր մասնակցություն ունենալ ճգնաժամային իրավիճակների հանգուցալուծմանը, գրում է ՏԱՍՍ-ը։
«Մենք տարբեր ոլորտներում ՌԴ հետ ունենք համագործակցության բարձր մակարդակ, ինչպես, օրինակ, Սիրիայի և Լեռնային Ղարաբաղի դեպքերում է։ Կարևոր է, որ միջազգային դերակատարները գործեն հումանիտար հարցերի կարգավորման հարցերում»,- հայտարարել է Մաուրերը:
Հունիսի 23-ին նախատեսված է Պետեր Մաուրերի հանդիպումը ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովի հետ։ Մաուրերը կմասնակցի Մոսկվայի Միջազգային անվտանգության խորհրդաժողովին։

The International Committee of the Red Cross (ICRC) maintains a high level of cooperation with Russia, including in Syria and Nagorno-Karabakh, ICRC President Peter Maurer told TASS on the eve of his visit to Moscow.
Maurer described Russia as a country with a rich history and one of the key players on the international arena, which can play a role in various crisis situations.
"We have a high level of cooperation with Russia in various fields, for example, in Syria and Nagorno-Karabakh,” Maurer said.
The ICRC chief is expected to meet with Russian Foreign Minister Sergei Lavrov on Wednesday, June 23. Maurer will also take part in the Moscow Conference on International Security.