ՀՀ փոխվարչապետի պաշտոնակատար Տիգրան Ավինյանը հայտարարել է, որ գերիների վերադարձի ուղղությամբ գործընթացը շարունակվում է։
«Պրոցես կար, կա ու շարունակելու է լինել։ Չեմ ասի, որ դա հեշտ պրոցեսներից մեկն է, բայց ես համոզված եմ, որ այդ առումով մենք ունենք հնարավորություն փոխհամաձայնության գալու ու խնդիրները լուծելու», – ասել է նա, գրում է Aysor.am-ը։
Հարցին, թե առաջիկայում սպասե՞նք գերիների վերադարձի՝ Ավինյանը պատասխանել է. «Եկեք էդ հատվածով որևէ մեկնաբանություն նորից չանեմ»։
Խոսելով սահմանային իրավիճակից՝ նա ասել է, որ մեր դիրքերում մենք հետքայլի տեղ չունենք։
«Միանշանակ է, որ ադրբեջանական զորամիավորումները պետք է դուրս գան ՀՀ սուվերեն տարածքից, ու մենք որևէ ջանք ու եռանդ չենք խնայելու դա ապահովելու համար», – ասել է նա։
Ավինյանի խոսքով՝ սահմանապահների տեղակայումը կարող է իրականանալ այն պահին, երբ ադրբեջանական զորքերն ամբողջությամբ կլքեն ՀՀ սուվերեն տարածքը։

Процесс, направленный на возвращение удерживаемых в Азербайджане армянских пленных, продолжается. Об этом заявил 23 июня в беседе с журналистами и.о. вице-премьера Армении Тигран Авинян.
«Процесс был, есть и будет продолжаться. Не могу сказать, что это один из легких процессов, но я уверен, что у нас есть возможность прийти к взаимному согласию и решить проблемы», – сказал он, пишет Aysor.am.
На вопрос, можно ли ждать возвращения пленных в ближайшее время, Тигран Авинян ответил: «Давайте я не буду снова комментировать это».
Говоря о ситуации на армяно-азербайджанской границе, Авинян отметил, что армянской стороне некуда отступать на своих позициях.
«Однозначно, что азербайджанские вооруженные подразделения должны быть выведены с суверенной территории Армении и мы не пожалеем усилий и энергии для решения этой задачи», – сказал он.
По словам Авиняна, размещение пограничников может произойти в том случае, если азербайджанские войска полностью покинут суверенную территорию Армении.