ՀՀ փոխվարչապետի պաշտոնակատար Տիգրան Ավինյանը հայտարարել է, որ գերիների վերադարձի ուղղությամբ գործընթացը շարունակվում է։
«Պրոցես կար, կա ու շարունակելու է լինել։ Չեմ ասի, որ դա հեշտ պրոցեսներից մեկն է, բայց ես համոզված եմ, որ այդ առումով մենք ունենք հնարավորություն փոխհամաձայնության գալու ու խնդիրները լուծելու», – ասել է նա, գրում է Aysor.am-ը։
Հարցին, թե առաջիկայում սպասե՞նք գերիների վերադարձի՝ Ավինյանը պատասխանել է. «Եկեք էդ հատվածով որևէ մեկնաբանություն նորից չանեմ»։
Խոսելով սահմանային իրավիճակից՝ նա ասել է, որ մեր դիրքերում մենք հետքայլի տեղ չունենք։
«Միանշանակ է, որ ադրբեջանական զորամիավորումները պետք է դուրս գան ՀՀ սուվերեն տարածքից, ու մենք որևէ ջանք ու եռանդ չենք խնայելու դա ապահովելու համար», – ասել է նա։
Ավինյանի խոսքով՝ սահմանապահների տեղակայումը կարող է իրականանալ այն պահին, երբ ադրբեջանական զորքերն ամբողջությամբ կլքեն ՀՀ սուվերեն տարածքը։

Acting Deputy Prime Minister Tigran Avinyan said on Wednesday, June 23 that the process of returning the remaining Armenian prisoners of war and civilians from the Azerbaijani captivity is ongoing.
"I wouldn't say it's an easy process but I am confident that we have an opportunity to come to an agreement and resolve the problems," Aysor.am cited Avinyan as saying.
While the official failed to provide concrete information about whether more PoWs are expected to return home in the near future, he did comment on the border situation, maintaining that the Armenian side was not going to retreat.
"Clearly, the Azerbaijani troops must leave the sovereign territory of the Republic of Armenia, and we will spare no effort to ensure that," Avinyan said.
According to him, border guards can be deployed when the Azerbaijani troops completely leave the territory of Armenia.