ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևն ադրբեջանական կողմի նախաձեռնությամբ տեղի ունեցած հեռախոսազրույցում քննարկել են նոյեմբերի 10-ի և հունվարի 11-ի եռակողմ հայտարարությունների իրականացման գործնական ասպեկտները։
«Քննարկվել են Լեռնային Ղարաբաղի վերաբերյալ ՌԴ, Ադրբեջանի և ՀՀ ղեկավարների 2020թ․ նոյեմբերի 10-ի և 2021թ․ հունվարի 11-ի եռակողմ հայտարարությունների իրականացման գործնական ասպեկտները։ Հատուկ ուշադրություն է դարձվել Հարավային Կովկասում տնտեսական կապերի և տրանսպորտային հաղորդակցությունների վերականգնման ուղղությամբ եռակողմ ձևաչափով աշխատանքների ակտիվացմանը»,-տեղեկացնում է ՌԴ նախագահի մամուլի ծառայությունը։
Քննարկվեն են նաև երկկողմ օրակարգի հարցեր։
Եռակողմ հայտարարություններով ամրագրված պայմանավորվածությունների իրականացման մասին են խոսել նաև ՌԴ և Ադրբեջանի ԱԳ նախարարներ Սերգեյ Լավրովն ու Ջեյհուն Բայրամովը՝ անդրադառնալով նաև հումանիտար խնդիրների լուծմանը Լեռնային Ղարաբաղում։
«Մի շարք հարցեր են քննարկվել ՌԴ, Ադրբեջանի և ՀՀ ղեկավարների 2020թ․ նոյեմբերի 10-ի և 2021թ․ հունվարի 11-ի եռակողմ հայտարարությունների իրականացման համատեքստում, մասնավորապես՝ Լեռնային Ղարաբաղում հումանիտար հարցերի լուծման առումով։
Նշվել է ՌԴ, Ադրբեջանի և ՀՀ փոխվարչապետերի գլխավորած եռակողմ աշխատանքային խմբի կարևոր ավանդը տարածաշրջանի հետպատերազմյան զարգացման գործում»,-ասվում է ՌԴ ԱԳՆ հայտարարության մեջ։

23 Июнь 2021 - 15:17 AMT
По инициативе азербайджанской стороны состоялся телефонный разговор президента РФ Владимира Путина с его азербайджанским коллегой Ильхамом Алиевым.
Как сообщает пресс-служба Кремля, в ходе беседы были рассмотрены практические аспекты реализации договоренностей лидеров Армении, России и Азербайджана по Нагорному Карабаху от 10 ноября 2020 года и 11 января 2021 года.
«Особое внимание уделено активизации работы в трехстороннем формате по восстановлению экономических связей и транспортных коммуникаций на Южном Кавказе», – говорится в сообщении.
Те же темы были затронуты в ходе беседы министра иностранных дел РФ Сергея Лаврова с главой МИД Азербайджана Джейхуном Байрамовым. Министры обсудили решения гуманитарных задач в Нагорном Карабахе.
«Подчеркнут важный вклад трехсторонней рабочей группы под совместным председательством вице-премьеров России, Азербайджана и Армении в постконфликтное развитие региона», – говорится в сообщении МИД РФ.