Բաքվի ծանր հանցագործությունների դատարանում հունիսի 25-ին տեղի է ունեցել 14 հայ ռազմագերու գործով դատական նիստը։ Ադրբեջանը նրանց անվանում է «դիվերսանտ» և մեղադրում «ահաբեկչական գործողությունների» մեջ։
Դատավորը հայտարարել է՝ եթե գործի քննության ընթացքում հաստատվի նրանց ներկայացված մեղադրանքը, նրանք կարող են դատապարտվել 14-20 տարվա ազատազրկման կամ ցմահ բանտարկության, գրում է Haqqin.az-ը։
Նիստի ժամանակ ռազմագերիներից մեկը՝ Ալբերտ Պետրոսյանը հայտնել է, որ ծնունդով Գյումրիից է, բայց 2013թ․ ապրում է Մոսկվայում և երկքաղաքացիություն ունի։
Դատավորի հարցին, թե կան արդյոք միջնորդություններ, ռազմագերի Վոլոդյա Հակոբյանն ասել է․ «Մեզ տուն վերադարձրեք»։
Դատական նիստի ընթացքում հրապարակվել է մեղադրական եզրակացությունը։ Հայ գերիներին մեղադրում են «ապօրինի կերպով զենք ու զինամթերք ձեռք բերելու և օրենքով չնախատեսված զինված կազմավորումներ ստեղծելու մեջ, որոնց անդամները 2020թ. նոյեմբերի 26-27-ը խախտել են Ադրբեջանի պետսահմանը և մարտական դիրքեր գրավել Մարտունիի շրջանի Հադրութ գյուղի հյուսիս-արևմտյան մասի անտառային գոտում, ապա մինչև 2020թ. դեկտեմբերի 13-ը՝ կատարել զինված հարձակումներ ձեռնարկությունների և հաստատությունների, ինչպես նաև ֆիզիկական անձանց վրա»։
Հունիսի 24-ին գերիների հարազատները նստացույց են արել, որը դադարեցրել են կառավարության ներկայացուցիչների հետ հանդիպումից հետո։ գերեվարված շիրակցիներից մեկի եղբայրը՝ Տիգրան Ամբարդարյանը տեղեկացրել է, որ իրենց խոստացել են ստեղծել ժամանակավոր հանձնաժողով, որը անընդհատ անմիջական կապ պետք է ունենա գերիների հարազատների հետ։

The Baku Grave Crimes Court continues the trial of 14 Armenian prisoners of war, illegally detained in Azerbaijan after the war in Nagorno-Karabakh in fall 2020.
During a court hearing on Friday, June 25, the judge said that if charges against the Armenian captives were confirmed during the trial, they could be sentenced to 14-20 years in prison or be handed life sentences, Haqqin.az reports.
While clarifying the personal information about the captives, it turned out that one of them, Albert Petrosyan, born in 1996 and originally from Gyumri, holds dual citizenship. “I have lived in Moscow since 2013. I am a citizen of Armenia and Russia,” he said.
When the judge asked if the captives had motions in the case, Volodya Hakobyan, another captive, said: "Please, return us home."
At the meeting, the state prosecutor announced the indictment. According to him, the captured Armenians are accused of “illegal acquisition of weapons, ammunition, explosives, the creation of an armed formation, whose members illegally crossed the state border of Azerbaijan on November 7, 2020."