Բաքվի ծանր հանցագործությունների դատարանում հունիսի 25-ին տեղի է ունեցել 14 հայ ռազմագերու գործով դատական նիստը։ Ադրբեջանը նրանց անվանում է «դիվերսանտ» և մեղադրում «ահաբեկչական գործողությունների» մեջ։
Դատավորը հայտարարել է՝ եթե գործի քննության ընթացքում հաստատվի նրանց ներկայացված մեղադրանքը, նրանք կարող են դատապարտվել 14-20 տարվա ազատազրկման կամ ցմահ բանտարկության, գրում է Haqqin.az-ը։
Նիստի ժամանակ ռազմագերիներից մեկը՝ Ալբերտ Պետրոսյանը հայտնել է, որ ծնունդով Գյումրիից է, բայց 2013թ․ ապրում է Մոսկվայում և երկքաղաքացիություն ունի։
Դատավորի հարցին, թե կան արդյոք միջնորդություններ, ռազմագերի Վոլոդյա Հակոբյանն ասել է․ «Մեզ տուն վերադարձրեք»։
Դատական նիստի ընթացքում հրապարակվել է մեղադրական եզրակացությունը։ Հայ գերիներին մեղադրում են «ապօրինի կերպով զենք ու զինամթերք ձեռք բերելու և օրենքով չնախատեսված զինված կազմավորումներ ստեղծելու մեջ, որոնց անդամները 2020թ. նոյեմբերի 26-27-ը խախտել են Ադրբեջանի պետսահմանը և մարտական դիրքեր գրավել Մարտունիի շրջանի Հադրութ գյուղի հյուսիս-արևմտյան մասի անտառային գոտում, ապա մինչև 2020թ. դեկտեմբերի 13-ը՝ կատարել զինված հարձակումներ ձեռնարկությունների և հաստատությունների, ինչպես նաև ֆիզիկական անձանց վրա»։
Հունիսի 24-ին գերիների հարազատները նստացույց են արել, որը դադարեցրել են կառավարության ներկայացուցիչների հետ հանդիպումից հետո։ գերեվարված շիրակցիներից մեկի եղբայրը՝ Տիգրան Ամբարդարյանը տեղեկացրել է, որ իրենց խոստացել են ստեղծել ժամանակավոր հանձնաժողով, որը անընդհատ անմիջական կապ պետք է ունենա գերիների հարազատների հետ։

В Бакинском суде по тяжким преступлениям продолжается процесс по уголовному делу в отношении 14 армянских военнопленных, незаконно удерживаемых в Азербайджане после войны в Нагорном Карабахе осенью 2020 года.
25 июня на заседании судья сказал, что если обвинения против пленных армян подтвердятся в ходе судебного разбирательства, они могут быть приговорены к 14-20 годам лишения свободы или пожизненному заключению, пишет Haqqin.az.
На заседании при уточнении анкетных данных выяснилось, что Альберт Петросян, 1996 года рождения, родом из Гюмри, имеет двойное гражданство. «Я жил в Москве с 2013 года. Являюсь гражданином Армении и России», – отметил он.
На вопрос судьи, есть ли у них какие-либо ходатайства по делу, пленный Володя Акобян сказал: «Пожалуйста, верните нас домой».
На заседании гособвинитель огласил обвинительное заключение. Согласно ему, пленных армян обвиняют в «незаконном приобретении оружия, комплектующих к нему, боеприпасов, взрывчатых веществ и взрывных устройств, создании вооруженного формирования, члены которого 7 ноября 2020 года незаконно пересекли государственную границу Азербайджана в виде организованной группы, заняли боевые позиции в лесной и другой местностях в северо-западной части поселка Гадрут. За период до 13 декабря 2020 года они совершили нападения на предприятия, учреждения, организации и отдельных лиц».