Ադրբեջանցի զինծառայողները ՀՀ ինքնիշխան տարածքի մեջ հրազենով սպառնացել են Սյունիքի Տեղ գյուղի բնակիչներին և թույլ չեն տվել հավաքել հնձած խոտը: Այդ մասին ասվում է մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանի ֆեյսբուքյան էջում։
Մասնավորապես, հունիսի 26-ին Տեղի բնակիչները գնացել են սեփականության իրավունքով իրենց պատկանող հողատարածք, որպեսզի հավաքեն հունիսի 23-ին և 24-ին իրենց իսկ հնձած խոտը: Երբ գտնվել են ադրբեջանական դիրքից մոտ 300 մետր հեռավորությամբ՝ Տեղի վարչական տարածքի մեջ, նկատել են, որ ադրբեջանական 5 զինծառայող ագրեսիվ պահվածքով և գոռգոռալով մոտենում են իրենց:
Մոտ 150 մետր մոտենալով՝ նրանք դեպի գյուղացիներն են ուղղել զենքերը և սկսել սպառնալ, գոռգոռալ ու թույլ չեն տվել հավաքել խոտը: Նրանցից երկուսն առավել ագրեսիվ պահվածքով են եղել ու գյուղացիներից պահանջել են, որ այդ տարածքներ այլևս ընդհանրապես չգան և չփորձեն օգտվել հողերից:
Միջադեպը տեղի է ունեցել Անդրուն քարեր կոչվող վայրում, որը գտնվում է Տեղ, Արավուս և Խնածախ գյուղերի հատման կետում: Այդ վայրի հողատարածքներից օգտվում են նշված երեք գյուղի բնակիչները: «Այդտեղ առկա են ինչպես մարդկանց մասնավոր սեփականության իրավունքով, այնպես էլ համայնքներին պատկանող հողամասեր: Այստեղ առկա են նաև արոտավայրեր, որոնք օգտագործում են նշված երեք գյուղերի բնակիչները՝ իրենց եղջերավոր կենդանիներին արածեցնելու համար:
Գյուղացիները կարողացել են խոտը հավաքել միայն հունիսի 27-ին, երբ այդ վայր է գնացել ՀՀ զինված ուժերի 1-ին բանակային կորպուսի ղեկավար կազմը, Տեղի ինքնակառավարման մարմինների ղեկավարները:
Այս տեղեկությունները ՄԻՊ-ին ներկայացրել են գյուղերի բնակիչները, այդ թվում՝ խոտ հավաքելու գնացած գյուղացիները, ինչպես նաև Տեղ խոշորացված վարչական շրջանի ղեկավարը: Բոլոր տեղեկությունները Պաշտպանի աշխատակազմը ստուգել է»,-ասվում է ՄԻՊ գրառման մեջ։
Նշվում է, որ ՀՀ քաղաքացիների նկատմամբ ադրբեջանական զինծառայողների այս հանցավոր արարքը տեղի է ունեցել ՀՀ ինքնիշխան տարածքում:
«Ակնհայտ է, որ ադրբեջանական զինծառայողների նման բացահայտ հանցավոր արարքներն ուղղված են ՀՀ քաղաքացիական բնակիչներին կյանքի և այլ կենսական իրավունքներից, անասնապահությամբ զբաղվելու և ընտանիքի եկամուտը վաստակելու հնարավորությունից զրկելուն: Այս ամենը պետք է դիտել շարունակվող դիտավորության մեջ, քանի որ նույնատիպ արարքներ (հովիվներին սպառնալիքներ, կենդանիների գողություններ և այլն) նրանք պարբերաբար են կատարում թե՛ Գեղարքունիքի, թե՛ Սյունիքի գյուղերի բնակիչների նկատմամբ:
Այս դեպքը ևս մեկ անգամ հաստատում է, որ ադրբեջանական զինված ուժերի հանցավոր արարքներից ՀՀ բնակչության պաշտպանությունը բացարձակ հրատապությամբ պահանջում է անվտանգության գոտու առկայություն»,-ասվում է ՄԻՊ հայտարարության մեջ:

The Azerbaijani military servicemen have threatened residents of the village of Tegh in Armenia's Syunik Province with firearms in the sovereign territory of Armenia, not allowing them to gather the newly cut hay, Human Rights Defender Arman Tatoyan said on Sunday, June 27.
In particular, on June 26, several residents of Tegh village went to their property lands to collect the hay they had cut on June 23 and 24. When they were about 300 meters away from the Azerbaijani position stationed in the administrative territory of Tegh community, they noticed that 5 Azerbaijani armed servicemen were closing in on them shouting aggressively. Further approaching them, the troops aimed their weapons at the villagers and threatened them, shouting and not allowing them to collect the hay. Two of them were especially aggressive and demanded that the villagers stop coming to those areas altogether or try to use the lands.
The incident took place in a place called Andrun Stones, which is located at the intersection of Tegh, Aravus and Khnatsakh villages of Syunik province. The land us used by the residents of the three villages. There are both privately owned and community-owned lands. There are pastures used by the residents of these three villages to graze their cattle.
The villagers were able to collect the hay only on June 27, when the commanders of the 1st Army Corps of the Armenian Armed Forces, the heads of the local self-government bodies went to that place.
"This criminal act of the Azerbaijani servicemen against the citizens of the Armenia took place in the sovereign territory of the Republic of Armenia. Obviously, such criminal acts of the Azerbaijani servicemen are aimed at depriving the citizens of the Republic of Armenia of other vital rights to life, such as engaging in cattle breeding, earning a family income. All this should be viewed on an ongoing basis, as they regularly commit similar acts (threats to shepherds, theft of animals, etc.) against residents of villages of both Gegharkunik and Syunik Provinces," Tatoyan said.
"This incident once again proves that protection of Armenia’s population from criminal actions of the Azerbaijani armed forces urgently require the creation of a security zone."