Ադրբեջանցի զինծառայողները ՀՀ ինքնիշխան տարածքի մեջ հրազենով սպառնացել են Սյունիքի Տեղ գյուղի բնակիչներին և թույլ չեն տվել հավաքել հնձած խոտը: Այդ մասին ասվում է մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանի ֆեյսբուքյան էջում։
Մասնավորապես, հունիսի 26-ին Տեղի բնակիչները գնացել են սեփականության իրավունքով իրենց պատկանող հողատարածք, որպեսզի հավաքեն հունիսի 23-ին և 24-ին իրենց իսկ հնձած խոտը: Երբ գտնվել են ադրբեջանական դիրքից մոտ 300 մետր հեռավորությամբ՝ Տեղի վարչական տարածքի մեջ, նկատել են, որ ադրբեջանական 5 զինծառայող ագրեսիվ պահվածքով և գոռգոռալով մոտենում են իրենց:
Մոտ 150 մետր մոտենալով՝ նրանք դեպի գյուղացիներն են ուղղել զենքերը և սկսել սպառնալ, գոռգոռալ ու թույլ չեն տվել հավաքել խոտը: Նրանցից երկուսն առավել ագրեսիվ պահվածքով են եղել ու գյուղացիներից պահանջել են, որ այդ տարածքներ այլևս ընդհանրապես չգան և չփորձեն օգտվել հողերից:
Միջադեպը տեղի է ունեցել Անդրուն քարեր կոչվող վայրում, որը գտնվում է Տեղ, Արավուս և Խնածախ գյուղերի հատման կետում: Այդ վայրի հողատարածքներից օգտվում են նշված երեք գյուղի բնակիչները: «Այդտեղ առկա են ինչպես մարդկանց մասնավոր սեփականության իրավունքով, այնպես էլ համայնքներին պատկանող հողամասեր: Այստեղ առկա են նաև արոտավայրեր, որոնք օգտագործում են նշված երեք գյուղերի բնակիչները՝ իրենց եղջերավոր կենդանիներին արածեցնելու համար:
Գյուղացիները կարողացել են խոտը հավաքել միայն հունիսի 27-ին, երբ այդ վայր է գնացել ՀՀ զինված ուժերի 1-ին բանակային կորպուսի ղեկավար կազմը, Տեղի ինքնակառավարման մարմինների ղեկավարները:
Այս տեղեկությունները ՄԻՊ-ին ներկայացրել են գյուղերի բնակիչները, այդ թվում՝ խոտ հավաքելու գնացած գյուղացիները, ինչպես նաև Տեղ խոշորացված վարչական շրջանի ղեկավարը: Բոլոր տեղեկությունները Պաշտպանի աշխատակազմը ստուգել է»,-ասվում է ՄԻՊ գրառման մեջ։
Նշվում է, որ ՀՀ քաղաքացիների նկատմամբ ադրբեջանական զինծառայողների այս հանցավոր արարքը տեղի է ունեցել ՀՀ ինքնիշխան տարածքում:
«Ակնհայտ է, որ ադրբեջանական զինծառայողների նման բացահայտ հանցավոր արարքներն ուղղված են ՀՀ քաղաքացիական բնակիչներին կյանքի և այլ կենսական իրավունքներից, անասնապահությամբ զբաղվելու և ընտանիքի եկամուտը վաստակելու հնարավորությունից զրկելուն: Այս ամենը պետք է դիտել շարունակվող դիտավորության մեջ, քանի որ նույնատիպ արարքներ (հովիվներին սպառնալիքներ, կենդանիների գողություններ և այլն) նրանք պարբերաբար են կատարում թե՛ Գեղարքունիքի, թե՛ Սյունիքի գյուղերի բնակիչների նկատմամբ:
Այս դեպքը ևս մեկ անգամ հաստատում է, որ ադրբեջանական զինված ուժերի հանցավոր արարքներից ՀՀ բնակչության պաշտպանությունը բացարձակ հրատապությամբ պահանջում է անվտանգության գոտու առկայություն»,-ասվում է ՄԻՊ հայտարարության մեջ:

Омбудсмен Армении Арман Татоян выступил с заявлением о поведении азербайджанских военнослужащих, которые не позволяли жителям села Тег Сюникской области РА собрать скошенную траву. Он сообщил, что азербайджанские военнослужащие жителям села Тег Сюникской области на суверенной территории Республики Армения угрожали огнестрельным оружием и не позволили собрать скошенную траву.
«В частности, 26 июня жители села Тег отправились на свою землю, чтобы собрать траву, скошенную 23-24 июня. Когда они были примерно в 300 метрах от азербайджанской позиции в административной зоне общины Тег, они заметили, что 5 азербайджанских вооруженных военнослужащих приближаются к ним с агрессивными криками.
Подойдя метров на 150, они направили оружие на жителей села, стали угрожать, кричать и не позволили собрать траву. Двое из них вели себя агрессивнее и потребовали, чтобы жители села вообще не приезжали в эти районы и не пытались использовать эти земли», – отметил Татоян.
Инцидент произошел на территории, именуемой Андрун Карер, которая находится на пересечении сел Тег, Аравус и Хнацах. Эти земли используются жителями упомянутых трех деревень. Здесь есть и частные участки, и общественные. Жители этих трех деревень используют их как пастбища для выпаса скота.
По словам омбудсмена, собрать траву жители села смогли только 27 июня, когда туда отправились руководство 1-го армейского корпуса ВС Армении и руководители органов местного самоуправления.
Об этом Защитнику прав человека сообщили жители села, в том числе жители села, которые пытались собрать свое сено, а также глава административной общины Тег. Вся информация проверена сотрудниками омбудсмена.
«Это преступное деяние азербайджанских военнослужащих против граждан Республики Армения произошло на суверенной территории Республики Армения. Очевидно, что подобные открытые преступные действия азербайджанских военнослужащих направлены на то, чтобы лишить граждан Республики Армения таких жизненно важных прав на жизнь, как занятие скотоводством, получение семейного дохода. Все это следует рассматривать на продолжающейся основе, поскольку в отношении жителей сел Гегаркуника и Сюника они совершаются регулярно (угрозы пастухам, кражи скотины и т. д.).
Этот случай еще раз доказывает, что для защиты населения Армении от преступных действий азербайджанских вооруженных сил в срочном порядке требуется наличие зоны безопасности», – подчеркнул Татоян.