Երիտասարդ սերունդը կկերտի մեր ապագան, որի հիմքում կլինի որակյալ կրթությունը՝ «Գալաքսի» ընկերությունների խումբը և «Այբ» կրթական հիմնադրամը համատեղ նախագծերի մեկնարկ են դրել՝ երիտասարդների զարգացմանը, բիզնեսի և ձեռներեցության կրթությանը, ստարտափերի և գաղափարների կառավարմանն ուղղված ծրագրերի միջոցով։ Կողմերը համագործակցության հուշագիր են ստորագրել միասնական գործունեություն ծավալելու նպատակով։
«Գալաքսի» ընկերությունների խումբը շարունակում է ընդլայնել կրթական ոլորտի հետ գործակցությունը՝ առաջնահերթ համարելով կրթության միջոցով ինովացիոն միջավայրի և մշակույթի խթանումը։ Մենք պատրաստակամ ենք բիզնես գործունեության ընթացքում կուտակած լավագույն փորձը և ինտելեկտուալ կապիտալը ներդնել կրթության ոլորտում։ Ընդառաջ գնալով մերօրյա մարտահրավերներին՝ մեր տեսլականն է գիտելիքահեն և ինովատիվ լուծումների միջոցով հաղթահարել ճգնաժամերը», – ասել է «Գալաքսի» ընկերությունների խմբի ԿՍՊ և գործընկերության ղեկավար Արմեն Խաչիկյանը:
«Այբ» կրթական շարժման գաղափարը մարդկային կյանքը և երկրի ապագան կրթությամբ վերափոխելն է: Իսկ նպատակը՝ սովորելու գերազանցության մշակույթ ձևավորելն ու հայկական կրթության զարգացմանն աջակցելն է։ Ողջ համայնքն իր բոլոր ջանքերն ու ներդրումներն ուղղում է 21-րդ դարի մրցունակ, ստեղծարար, փոփոխությունների պատրաստ սերնդի զարգացմանը։ «Այբի» կողմից իրականացրած ամեն ծրագիր կամ նախաձեռնություն ուղղված է այս լուսավոր նպատակին, որն իրականացնում են «Այբ» գաղափարի շուրջ համախմբված նվիրյալներ ու աջակիցներ։
«Շատ ուրախ ենք, որ կրթությունն այսօր համախմբում է ավելի ու ավելի շատ բիզնեսի ներկայացուցիչների, որոնք կրում են սոցիալական մեծ պատասխանատություն՝ մասնակցություն ունենալով կրթական լավագույն միջավայրերի և մոդելների ձևավորման ու տարածման գործում։ Վստահ եմ՝ նման գործընկերությամբ ու գիտակցությամբ մեզ կհաջողվի ավելի հաստատուն քայլերով իրականացնել կրթության ոլորտում համակարգային փոփոխություններ իրականացնելու մեր առաքելությունը», – ասել է «Այբ» կրթական հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Սոնա Կոշեցյանը։
Հանդիպման ընթացքում, պաշտոնական մասից հետո, «Գալաքսի» ընկերությունների խմբի գլխավոր տնօրենի տեղակալ, ռազմավարության և ինովացիայի տնօրեն Էդգար Կարապետյանը «Այբի» աշակերտներին ներկայացրել է իր տեսլականը «Որոշումների կայացում և մասնագիտական կողմնորոշում» թեմայի շուրջ։ Զրույցի ընթացքում հնչեցրած հետաքրքիր երեք հարցերի հեղինակներն արժանացել են «Գալաքսիի» աջակցությամբ հայերեն թարգմանված Յուվալ Նոյ Հարարիի «Sapiens. մարդկության համառոտ պատմությունը», «21-րդ դարի 21 դասերը» և «Homo Deus. Ապագայի համառոտ պատմությունը» գրքերը։
«Գալաքսի» ընկերությունների խումբը, հիմնադրված Արամ Խաչատրյանի, Գուրգեն Խաչատրյանի և Արտյոմ Խաչատրյանի կողմից, հայկական հոլդինգային ընկերություն է, որը ներկայացնում է 15 ընկերություն 3 երկրում։ Ընկերության շրջանառության զգալի մասն ուղղվում է Հայաստանում սոցիալական պատասխանատվության ծրագրերի իրականացմանը կրթության, սոցիալական զարգացման և արվեստի ոլորտներում՝ Հայաստանում մտքի առաջնորդության և մտավոր կապիտալի զարգացման համար։
«Այբ» կրթական հիմնադրամն իր գործունեության 15 տարիների ընթացքում մշակել և իրագործել է կրթական բարեփոխումներին ուղղված բազմաթիվ ծրագրեր, նախագծել և հիմնել օրինակելի կրթական միջավայրեր, որոնք խթան են հանդիսացել ամբողջ կրթական համակարգի զարգացման համար: «Այբի» ծրագրերը բոլորի համար են․ նախագծերն ունեն տարեկան շուրջ 125,000 մասնակից։

Группа компаний «Галакси» и образовательный фонд «Айб» реализуют совместные проекты в сфере образования. Обб этом сообщает пресс-служба «Галакси».
«Молодое поколение сформирует наше будущее, в основе которого будет лежать качественное образование. Группа компаний «Галакси» и образовательный фонд «Айб» запустили совместные проекты посредством программ, направленных на развитие молодежи, образование в сфере бизнеса и предпринимательства, управление стартапами и идеями. Стороны подписали меморандум о сотрудничестве с целью осуществления совместной деятельности», – говорится в сообщении.
«Группа компаний «Галакси» продолжает расширять сотрудничество с сектором образования, считая приоритетным стимулирование инновационной среды и культуры через образование. Мы готовы внедрить накопленный за время бизнес-деятельности лучший опыт и интеллектуальный капитал в сфере образования. Идя навстречу современным вызовам, наше видение – это преодоление кризисов посредством инновационных решений, основанных на знаниях», – сказал руководитель КСО и партнерства группы компаний «Галакси» Армен Хачикян.
Идея образовательного движения «Айб» заключается в преобразовании человеческой жизни и будущего страны посредством образования. А цель – сформировать культуру превосходства в учебе и содействовать развитию армянского образования. Сообщество направляет все свои усилия и инвестиции на развитие конкурентоспособного, креативного, готового к переменам поколения 21-го века. Любая программа или инициатива, осуществляемая «Айб», направлена на эту светлую цель, которую реализуют преданные делу люди и сторонники, объединившиеся вокруг идеи «Айб».
«Мы очень рады, что образование сегодня объединяет все больше и больше представителей бизнеса, которые несут большую социальную ответственность, принимая участие в формировании и распространении лучших образовательных сред и моделей. Уверена, что с таким партнерством и осознанием нам удастся более твердыми шагами осуществить нашу миссию по реализации системных изменений в сфере образования», – сказала исполнительный директор образовательного фонда «Айб» Сона Кошецян.
В ходе встречи, после официальной части, заместитель генерального директора группы компаний «Галакси», директор по стратегии и инновациям Эдгар Карапетян представил ученикам «Айб» свое видение на тему: «Принятие решений и профессиональная ориентация». Авторы трех интересных вопросов, озвученных в ходе беседы, были награждены книгами Ювала Ноя Харари, переведенными на армянский язык при поддержке «Галакси», «Sapiens. Краткая история человечества», «21 урок XXI века» и «Homo Deus. Краткая история будущего».
Группа компаний «Галакси», основанная Арамом Хачатряном, Гургеном Хачатряном и Артемом Хачатряном, является армянской холдинговой компанией, представляющей 15 компаний в 3-х странах. Значительная часть оборота компании направляется на реализацию программ социальной ответственности в Армении в сферах образования, социального развития и искусства для развития лидерства мысли и интеллектуального капитала в Армении.
Образовательный фонд «Айб» в течение 15 лет своей деятельности разработал и реализовал множество программ, направленных на образовательные реформы, спроектировал и основал образцовые образовательные среды, которые послужили стимулом для развития всей образовательной системы. Программы «Айб» предусмотрены для всех: проекты имеют около 125 тысяч участников в год.